Results 1 to 6 of 6

Thread: Log edi

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    2

    Log edi

    Buna ziua, cine ma poate ajuta ? ce log de concurs se foloseste pentru MARATON VHF/UHF ? Mersi anticipat.
    cu respect Bela YO5TP.

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Location
    Slatina
    Posts
    486
    Salut Bela

    Pentru concursul nostru poti folosi orice program care stie sa exporte formatul EDI. M-am uitat prin fise si au fost folosite urmatoarele programe : DXLog.net, 9a Contest 2.0, VUSC for Win by OK1DIX, UcxLog 7.76, etc. Daca ai unul dintre aceste programe cred ca poti sa il folosesti cu succes. Mai exista si un editor online pe internet la adresa urmatoare: http://ok2kjt.net/edi/
    Am scris si eu o aplicatie, dar care nu a fost inca testata indeajuns de mai multi utilizatori. Te poti uita peste ea si testa la adresa: https://drive.google.com/open?id=1UD...mOwspeMyOWWIDv

    Pe curind!
    Costi YO7FWS

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2018
    Posts
    2
    OK, mersi Costi, sper sa ne auzim in una dintre concursuri,73/DX

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    Folosesc acest topic pentru a deschide o serie de exemple practice, in imagini, de greseli ce pot aparea la editarea logului dupa generarea acestuia de catre programul pe care l-am folosit. Greseli pot aparea (odata cu editarea logului) din diverse motive, cel mai frecvent motiv fiind oboseala, urmat indeaproape de graba si neatentie dar si din necunoasterea structurii/sintaxei si semnificatiei semneor, cifrelor...etc care compun logul. Pentru acest lucru va recomand sa cititi VHF Handbook Version 8.01 pag.76-84 unde veti gasi recomandarile IARU in legatura cu logurile in format EDI. Lectura si studiul acelor recomandari va va da o imagine referitoare la cum trebuie sa arate un log edi corect, totodata formandu-va o logica pe baza explicatiilor la ceea ce inseamna fiecare parte a logului, logica dupa care pe viitor veti putea face verificarea.

    Voi pune o captura cu un prim exemplu din logul lui YO8DOI la cea de-a doua editie a Maratornului. Stiu ca nu se va supara (si nimeni nu are de ce sa se supere pentru ca scopul nostru nu este de a "pune la zid" pe cineva ci de a invata cu totii din greselile pe care le facem) astfel ca odata trimis logul la organizatori sa fim siguri ca nu vom fim depunctati (si odata cu noi ceilalti participanti cu care am avut qso-uri), sau mai rau sa nu ni se accepte logul (daca este un "robot" de verificare) din cauza greselilor.

    Dupa cum se poate vedea la legatura cu YO2BBT, in urma editarii, s-a sters o cifra de la controlul transmis (59 corespunzator legaturilor SSB). Spun ca e greseala de la editarea fisierului EDI pentru ca daca ar fi fost din program acesta ar fi pus cifra 3 la mod, corespunzator legaturilor cross-mode.
    La qso-ul cu YO9AYN (tot la editare) a fost stearsa cifra corespunzatoare modului, aceasta trebuind sa fie 2.
    In ambele cazuri legatura ar fi fost anulata pierzandu-se puncte.
    Cei care isi vad indicativul in liniile gresite pot sta linistiti, fisierul a plecat corectat.

    Sper ca acesta sa fie primul post din serie iar ceilalti colegi sa vina cu alte exemple intalnite in procesul de veriificare a logurilor.

    yo8rhm
    Mugurel

    Erori editare edi.jpg
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    May 2018
    Posts
    24
    Mugurel, eu cred ca astea sunt lucruri de finete, mai intai trebuie facuta o alfabetizare, gen ce-i ala UTC,
    care-i diferenta intre 59 si 599, alfabetul fonetic....(cuvintele alea n-au fost alese la intamplare, posibilitatea sa le incurci
    e mica), apoi exercitiul simplu de a fi atent la copierea completa a indicativului. Cand vezi ca o statie (de fapt doua)
    care lucreaza din portabil copie trunchiat indicativul altei statii portabile te intrebi pentru ce mai intra in concurs?
    Despre cei care nu trimit log, acum dupa cele 2 concursuri de vhf la care am participat, ma abtin, cred ca incep sa-i inteleg....

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    388
    yo8sao, ai mare dreptate George. Recunosc, cand am postat mai sus nu am incercat sa ma pun in pielea unui concurent neobisnuit cu fisiere edi sau cu sintaxa logurilor de concurs.
    Cert este ca va trebui facut urgent un tutorial, pentru a veni in sprijinul celor care nu sunt familiarizati cu aceste loguri dar totusi doresc sa lucreze in concursurile VHF/UHF. Si eu as fi dezamagit cand as vedea ca logul trimis este invalidat sau punctele validate sunt foarte putine, dupa ce am facut eforturi sa urc pe inaltimi, carand echipamente, punandu-mi sperante in obtinerea cat mai multor puncte iar la final sa constat ca efortul a fost inutil, din cauza greselilor din log.
    Asadar daca aveti idei pentru tutorial va rog sa le puneti in practica. Filmulete sau slide-uri cu modul de introducere a logurilor, pas cu pas, in diferite programe de concurs sunt binevenite.
    De asemenea, este necesara explicarea structurii logului, atat in header (partea de pana la legaturi) cat si in partea ce contine legaturile efective, pentru o mai buna intelegere si mai apoi verificarea acestuia dupa o interventie manuala.

    yo8rhm
    Mugurel
    Si Nordul ofera puncte, doar orienteaza antena...
    www.yo8rhm.com
    www.vhfdx.ro

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •