PDA

View Full Version : Baliza in banda de 70cm YO8RHM/B - KN37IR



yo8rhm
25-01-2018, 12:55
O puteti asculta pe frecventa 432,457 Mhz fiind situata in KN37IR. Momentan foloseste o antena X-510 puterea fiind de 5W.
Raportari pe pagina mea www.yo8rhm.com.
Tnx.

yo8rhm
Mugurel

yo8rhm
12-03-2018, 09:28
Din motive tehnice (finalul a intrat in greva :P ) baliza este OFF. Odata rezolvata aceasta problema voi reveni cu anuntul de repunere in functiune.

yo8rhm
Mugurel

yo8rhm
29-03-2018, 21:36
Baliza are un final nou, de Ericson (capabil sa debiteze 20W) primit de la yo4bxx (coautor yo4fyq :P ) drept pentru care le multumesc si in mod public.
Daca tot am umblat la baliza, iar finalul a permis acest lucru, am considerat ca este util si totodata am pus in practica ideea de a avea doua puteri. Am ales o putere mica de 0,5W si una medie de 5W, care vor da o idee mai buna, in ceea ce priveste propagarea, celor care o vor asculta (aceste valori ale puterii sunt transmise in mesaje).
Multumiri se cuvin si lui yo8sep Petronel care m-a ajutat in "descalcirea" softului pentru uC. Tot cu ajutorul lui sper, intrun viitor apropiat, sa pun in practica vatrianta cu 3 puteri bazata pe arduino...

Nu arata cine stie ce dar are un semnal de calitate specific cristalului (ca doar are VXCO :D )
60

yo8rhm
Mugurel

yo8rhm
30-03-2018, 19:47
De astazi la ora 18 baliza este functionala. Cei care o aud sunt rugati sa lase un feedback pe pagina mea din semnatura dar si aici.
Reamintesc frecventa: 432.457Mhz. Putere: primul mesaj la 0.5W, al doilea la 5W.

yo8rhm
Mugurel

YO8TNB
21-04-2018, 21:25
Salutare Mugurel,
Am zis de mult ca voi face receptia balizei de la tine dar abia acum am gasit timpul necesar pentru asta. Mai jos gasesti linkul in speranta ca va fi de folos in testele tale.
Succes in ceea ce faci si sper sa ne revedem cat de curand sanatosi.

73 de YO8TNB, Cristian


https://www.youtube.com/watch?v=YjPg0LVxvuE

YO4FYQ
21-04-2018, 21:31
Cristian , multumim pentru postare . Daca se poate sa faci si o descriere , echipament antena distanta folosite la inregistrare

YO8TNB
22-04-2018, 10:05
Scuze dar am omis sa mentionez ca am folosit transceiver Icom IC-7000, cablu Ecoflex10 spre antena Diamond X-300 care are polarizare verticala cu mentiunea ca antena are o pozitie nefavorabila, iar asta afecteaza receptia destul de mult dupa cum se aude si in video. Va fi pozitionata in noua locatie mult mai degajata cat de curand dupa ce termin aici noul sistem de antene. Distanta dintre KN37EW - KN37IR este de aproximativ 34km:

http://yo8tnb.ro/wp-content/uploads/2018/04/KN37EW.KN37IR.png

73 de CRISTIAN
YO8TNB

yo8rhm
28-04-2018, 07:40
Multumesc Cristi pentru raportare, aici cat si pe pagina mea. Eram curios cum se aude semanlul la puterea de 0,5W si drept sa-ti spun eram sceptic ca ar fi putut ajunge la tine dar m-am inselat. Este un smnal mic dar copiabil iar daca mai punem si faptul ca antena, dupa cum ai zis, are o pozitie nefavorabila imi da speranta ca si la putere mica semnalul balizei va putea fi auzit la distanta, mai ales in zilele cu propagare buna. Acesta fiind si scopul balizei... :)

yo8rhm
Mugurel

yo8rhm
03-06-2018, 21:41
Baliza receptionata in KN37GR. In primul mesaj puterea este de 0,5W, in cel de-al doilea de 5W, lucru observabil si pe S-metru.

yo8rhm
Mugurel


http://www.youtube.com/watch?v=xrZZa6Zf_II&t=11s

YO8SAO
29-07-2018, 09:43
Baliza se aude si la Bacau la 132km distanta, copiabila in conditii bune cu ceva qsb. Echipament: Yaesu FT-857D antena DK7ZB cu 5 elementi pentru banda de 432MHz polarizare verticala, montata in balcon la etajul 7 :).
George YO8SAO

216

yo8rhm
29-07-2018, 16:04
Multumesc pentru raportare George.
Pana acum e cea mai mare distanta la care baliza a fost auzita si nu este chiar de colo, tinand cont ca locatia din care emite, Botosani, este intr-o "groapa", inconjurat de dealuri care obtureaza din punct de vedere al comunicatiilor in VHF/UHF. Important este ca se aude si in zona ta, antena folosita si inaltimea celor 7 etaje fiind factori favorizanti. Sper curand sa poti raporta si receptia balizei din 23cm de pe Rarau... :)
Sunt convins ca baliza este receptionata si in alte locatii dar comoditatea de a asculta si apoi de a raporta este mai mare decat gandul ca poate aceste lucruri vor ajuta la aparitia mai multor balize, potentialii constructori stiind ca munca lor nu ar fi in van!

yo8rhm
Mugurel

YO4FYQ
29-07-2018, 17:45
Sunt convins ca baliza este receptionata si in alte locatii dar comoditatea de a asculta si apoi de a raporta este mai mare decat gandul ca poate aceste lucruri vor ajuta la aparitia mai multor balize, potentialii constructori stiind ca munca lor nu ar fi in van!

yo8rhm
Mugurel

Mugurel ai mare dreptate, lucrurile se vor schimba de la sine .

yo8rhm
22-01-2019, 11:07
De astazi baliza din 70cm este si pe APRS.!

yo8rhm
Mugurel

YO4FYQ
22-01-2019, 11:12
De astazi baliza din 70cm este si pe APRS.!

yo8rhm
Mugurel

Buna treaba !! Totusi cei care o receptioneaza poate isi fac timp si o raporteaza si pe cluster, nu avem multe in YO dar macar sa le promovam pe cele existente .

http://dxsummit.fi/#/