PDA

View Full Version : PA 70cm palet - BLF861A



yo8rhm
12-02-2020, 11:23
Daca tot s-a inzestrat lumea cu paleti de 250W de la nemti, am zis sa postez solutia gandita de mine pentru finalizarea PA-ului. Sigur, vor fi unii care vor avea alta viziune in ceea ce priveste realizarea PA-ului, dar asta vine in sprijinul ideii de diversitate in gandire si conceptie.
Pe scurt, cutia este realizata in jurul radiatorului care are dimensiunile 220x190x50mm (va fi ventilat), cumparat de la TME. Am mers pe acest tip de radiator in urma experientelor avute la celelalte PA-uri construite, in sensul ca nu am avut probleme de supraincalzire, ca dimensionarea suprafetei de racire a fost corecta.

Dotarea PA-ului: pe intrare releu coaxial SH luat de pe ebay, la iesire un CX-140 capabil sa tina cei maxim 250W pe care ii scoate finalul, sequencer home-made dupa W6PQL.
Nu am modificat, inca, finalul fiind conditionat de existenta conectorilor de intrare/iesire.
Acum imagini. daca vor mai fi de facut precizari pe parcurs le voi face. Numai insist pe lucrarile mecanice fara care nu se poate, taiat, pilit, gaurit filetat... stiti voi :D

yo8rhm
Mugurel

434

435

436

437

yo8rhm
12-02-2020, 11:32
Continui cu imaginile, de parca nu se putea da voie cu mai multe imagini intr-un text... :(

438

439

440

441

yo8rhm
12-02-2020, 12:29
Astept realizarile celorlalti care au luat paleti asemanatori.
Unii sunt doar la nivel de teoretizare si de poze cu cele cumparate in acelasi stadiu de atata timp... E cazul sa vedem ceva palpabil.

yo8rhm
Mugurel.

yo2lsp
13-02-2020, 12:17
Nu ma pot lauda cu o executie estetica ca a lui Mugurel, montajul meu a fost "de test" , urmand sa fie refacut si pus intr-o cutie.
442
Am inceput cu modificarea RF a modului cu ajutorul lui YO2LQM (Tibi) care a ajutat cu un power meter Rohde&Schwarz si cunostintele sale in RF.
Fata de articolul lui PA0EHG ( http://www.pa0ehg.com/70cmpa.htm ) noi am gasit ceva diferente:
1.Pe partea de IN am montat un Atenuator de 6 dB, sa evit decesul tranzistoreleor din cauza unui spike sau ceva…
2.Pe partea de IN dupa ce am facut un max cu trimerul, am trecut la teste cu valori fixe. Valoarea gasita pentru maxim a fost de 32pf.
3.Pe partea de OUT, am facut teste initiale similar cu cele descrise in articol, si am mers cu 2x5,6 pf pentru fiecare transistor, confirmand acel castig de aprox 16 dB. Problema a fost cand am facut teste la putere mare, unde castigul nu mai era la fel. Dupa mai multe testari si masuratori am reusit sa gasim maxim-ul folosin doar 1 capacitoe de 5,6 pF pe fiecare transistor (ultimul). Capacitorii sunt SMD la 50V obisnuiti.. inca nu sosisera cei ATC (cu portelan)
Testele le-am facut la 27,2V (atat stie sursa mea ) . Cu 5W In am obtinut 227W OUT . Am reperatat testele la 30V (sursa de test) cu IN 5W am obtinut 242 W.
443444
4.O operatiune importanta a fost si reglarea curentului consumat pe cele 2 tranzistoare… Exista 2 semireglabili care se ocupa de treaba asta. Masurand curentul , am dat cei doi reglabili pana la consuma zero, am ridicat unul din ei pana la 0.9A si apoi cu al doilea am dublat.
5.Etapa urmatoare a fost taierea BIAS-ului atuncti cand statia este la RX. Am sectionat cablajul si il comut cu un releu.
445446

6.Secventiatorul e cumparat de la 9HVP, si folosesc 3 secvente din el, din care 1 la BIAS…

Am lucrat ieri YO8RHI in FT8 si ceva statii S57 si Italieni in SSB si am primit controale bune. Intenstionez sa il folosesc in etapa de maine a Maratonului si apoi planific sa il fac “pe curat”, radiator nou, cutie etc..

yo8rhm
13-02-2020, 13:51
De tine stiam, ai fost chiar primul care a testat paletul si ne-ai furnizat informatii utile legate de operatiile facute. Sunt convins ca si al tau va arata foarte bine. Eu am inceput cu facutul buzelor, apoi trec la functionalitate. :D
In YO au intrat mai multi paleti, dar asa cum spuneam unii doar le fac poza pe un radiator si...atat. Ii asteptam cu lucruri noi. :P

yo8rhm
Mugurel

yo8sep
13-02-2020, 13:58
Și la mine și ajuns doi paleți. Stau încă în cutie, nu am apucat nici măcar să o deschid :).

YO8RHM, ia ghici pe cine am să bat la cap când o să am nelămuriri/întrebări ?

73,
YO8SEP

yo8rhm
13-02-2020, 18:54
YO8RHM, ia ghici pe cine am să bat la cap când o să am nelămuriri/întrebări ?
Sigur pe 2lsp. :D

Am mai facut cate ceva, chiar daca sunt lucruri marunte toate iau timp. Montat sequencer, coboratorul de tensiune de le 27V la 12V necesar automatizarii, suportul de sigurante, un cablu...

yo8rhm
Mugurel

448

449

450

447

yo8rhm
14-02-2020, 11:34
Update.. suportii de prindere pentru cabluri...etc
Cei care sunt tentati sa creada ca acele cabluri albastre sunt de la china se inseala. Sunt cabluri din echipamente profesionale de foarte buna calitate, avand conectori sma sertizati, potrivindu-se numai bine cu releul de pe intrare care are acelasi tip de conectori.

yo8rhm
Mugurel

454

451

452

453

yo8rhm
14-02-2020, 20:57
N-am avut rabdare si am trecut la testele mult asteptate, stimulat si de experimentul faacut de Edi yo2lsp cu paletul lui.
Prima data am reglat curentul de repaos pentru fiecare tranzistor la 1A.

Am alimentat paletul la 32V, nemodificat, pentru a avea o referinta de la care plec, iar pentru 5W IN am obtinut 60W OUT. Slab fata de ceea ce spunea neamtul... :( Dar asta e. Am trecut la partea de intrare unde am adaugat din prima cate un capacitor de 33pF. Deja a crescut semnalul la 140W, tot cu 5W IN. Urmatorul pas a fost sa adaug cate un capacitor de 5,6pF pe iesire ceea ce a dus la cresterea puterii la 170W.

Am mai incercat variante pe intrare, de 20pF, sau sa mai adaug la cei 33pF un 8,2pF, dar toate incercarile au dus la rezultate mai proaste. Asa ca am revenit la valoarea initiala de 33pF, cu atat mai mult cu cat si la yo2lsp valoarea era foarte apropiata, de 32pF.
Am tinut sa mai fac un test astfel ca am scos capacitatea de 5,6pF de pe iesire si am montat una de 3,3pF, rezultatele imbunatatindu-se. Acum, cu 5W IN aveam 200W OUT (cu ceva reflectate, nu stiu din ce cauza, cam 10W). Cu 9W acum obtin 280W la iesire, ceea ce nu este chiar rau.
Per total sunt multumit de ce putere scoate, tinta mea fiind minim 200W, suficienti pentru /P. Ramane totusi o "enigma" de ce scotea asa putin nemodificat. Conform diagramei trebuia sa scoata mai mult.

455

Pe de alta parte este aproape de diagrama paletului modificat, adica la un curent de 15A la 8-9W atac se duce in 280W. Singura neconcordanta este la puterea de 5W, al meu scoate doar 200W pe cand cel al neamtului 250W. O fi din cauza tranzistorilor?

456

Maine mai fac niste teste sa vad daca pot sa mai imbunatatesc ceva. Am si un filmulet...


https://www.youtube.com/watch?v=Pk57QKHGI9E&feature=youtu.be

yo8rhm
Mugurel

yo8rhm
15-02-2020, 06:27
Dupa ce ma mai joc cu el putin si negociez daca mai da ceva in plus sau ramane la puterea asta voi trece la partea de cablare, fire pentru alimentare, cabluri de semnal... ce este mai frumos :( . Urmeaza de montat filtrul de iesire sa vad ce ramane dupa el. Apoi testul final.

Astept sa vad experientele celorlalti cu paletele cumparate. Din ce am citit nu sunt identice, de unde rezulta valorile diferite la capacitati necesare pentru modificare si implicit rezultatele obtinute.

Sursa de 1500W. Am reglat-o la 32V iar in sarcina la 15A scade la 31,5V, deci mai putin cu 0,5V.

yo8rhm
Mugurel

yo8rhm
19-02-2020, 18:49
Azi am mai lucrat putin la final, neavand un comutator potrivit pentru a finaliza de modificat sursa.
M-am ocupat de sectionarea traseului tensiunii de bias pentru a putea face comanda pe Tx. Releul subminiatura la 12V este un PANASONIC AGN20012 de la TME https://www.tme.eu/ro/details/agn20012/relee-electromagnetice-miniatura/panasonic/ si va fi comandat de ultimul stage al sequencerului astfel incat acesta sa de drumul la PA doar dupa ce au fost executate celelalte secvente. Acest tip de releu l-am mai folosit in LNA pentru punerea la masa si comutarea alimentarii pe perioada de TX.

Am mai pus niste fire, alimentarea la releul de iesire, alimentarea convertorului step-down, la sequencer si... cam atat.
Astept sa-mi vina releul HF356 comandat pentru al pune pe intrare, cel comandat pe ebay nu ma multumeste, fiind unul latch si nu vreau sa ma complic cu inca un releu pentru a-l face sa lucreze cum vreau.

L.E. Montat si releul...

yo8rhm
Mugurel

462

463

yo8rhm
25-02-2020, 20:39
Ultima suta de metri!
Cablat fire, coaxiale, LED-uri... A ramas de montat capacul inferior si ventilatoarele. Legat de acestea din urma, nu sunt inca hotarat pe ce varianta sa merg, una este sa montez 2 de 80mm deasupra radiatorului iar a doua varianta cu 4 de 50mm montate lateral.
Urmeaza testele finale.

yo8rhm
Mugurel

474

471

472

473

yo8rhm
25-02-2020, 20:43
Iar trebuie sa pun poze separat ca nu-mi da voie la mai mult de 4... :(

A iesit mic, asa cum imi doream dar mai ales nu este inalt (detest astfel de cutii :( ).

476

475

yo7fws
25-02-2020, 21:20
Felicitari Mugurel, a iesit minunat. Spor la lucru !

yo8rhm
09-03-2020, 18:33
Mda, cum spuneam pe Skype dupa montajul final am constatat ca cineva imi furase 100W din cei 300 pe care-i obtinusem la teste... :( Hai, daca erau 5W, 10W mai ziceam, dar 100...
Am refacut reglajele la final dupa metoda descrisa si cu valorile de la DK4RC, dar tot aceleasi rezultate. Partea buna a modificarilor a fost cea de comanda a bias-ului, care in prima instanta l-am facut prin intreruperea traseului care vine de la stabilizator catre semireglabilele din porti, aceasta metoda cred ca nu era benefica pentru stabilizator care pe timpul Rx-ului ramanea fara sarcina, iar acum am adoptat solutia de a pune baza tranzistorului la masa pe timpul Rx-ului (tot conform schemei).
Fata de graficul neamtului eu cu 5W IN obtin 150W (I=17A) el 250W, cu 9W IN obtin 220W (I=19A) el aproape 300W.
Asadar, mai trebuie sa fac cercetari, sa vad cine mi-a luat cei 100W... :)) Si daca-l prind...

yo8rhm
Mugurel

yo8rhm
20-03-2020, 21:26
Am gasit watt-ii lipsa :D
Pe scurt: cu 5W IN am 220W OUT. Daca maresc la 9W pe intrare.. se duce acul in peretetare de tot.
Problema era la adaptorii de la PL la N pe care-i foloseam la powermetrul CN600. Odata ce am pus CX1300 care are nativ conectori N am vazut realitatea.
Si filmuletul...


https://www.youtube.com/watch?v=fGkdPE32C28&feature=youtu.be

yo8rhm
13-11-2020, 13:25
Pentru ca a trecut ceva vreme de la intrarea in yo a multor paleti pentru 70cm sunt curios, si cred ca nu numai eu, cate din ele au fost finalizate. La capitolul finalizate intra si cele fara o carcasa in mod special dar sunt functionale si mai ales sunt folosite in trafic.
Pentru o credibilitate mai mare cei care se vor anunta ii rog sa posteze imagini cu PA-urile si chiar filmulete cu ele in functiune/utilizare.
Acestea se vor constitui intr-o arhiva utila celor care pana acum nu au reusit sa puna in functiune paletul si o sursa de idei constructive.
Deci, start la postare! :p

yo8rhm
Mugurel

YO3FWL
17-11-2020, 23:49
Sa mai stergem praful :

Acum ceva vreme am cumparat si eu un astfel de palet, apoi inca unu sa fie de rezerva.
Am plecat de la un palet, un secventiator pentru relee achizitionat de la Sorin yo9hvp si la care am montat pe spatele fiecarui releu cate o dioda de protectie.
Radiatorul este de la o sursa de 50w tot de la ups-urile gsm cumparat de pe olx.
Sursa este una de usp gsm de 28v pe care am modificat-o, in sensul ca i am inlcocuit ventilatoarele, am crescut tensiunea de iesire la 28v putin sub pragul de actionare a protectiei, montat inca un filtru de retea si un ampermetru analogic.
Doua relee gasite pe olx provenite din vechile UGAR casate de armata
Un controler pentru ventilatoarele de racire recuperat de la o sursa de pc si al carui termistor ii amplasat langa palet pe radiator.
Un stabilizator confectionat pe o placuta de test pentru tensiunea de 12v necesara la secventiator si ventilatoare.
Pe intrarea paletului am plasat cate un condensator de 27p in locul celui de 3p
La acesta am avut 3+3+10+10si3
ultimii 10 si 3 erau suprapusi, am scos pe cel de 3pf
La iesire am avut 10p 5,1p 5,1p 5,1p

Am scos pe cel de 5,1p imediat de langa 10p sinspre tranzistor si l am plasat peste cel de la iesire, intre acestia doi si cel de 5,1p intermediar am plasat cei doi de 3p recuperati din intrare.
Cu unul din releele secventiatorului pun la masa baza tranzistorului vt7 si in receptie se intrrupe bias-ul tranzistorilor finali.
Din nefericire ceva s a intamplat, a mai facut figuri si in teste, probabil un condensator stresat termic ceva si cu toate ca eram la 50-60w cu el a decedat. Folosesc mufe bnc normale, si probabil datorita calitatii se incing peste 50w in FT8 :)
L am inlocuit cu rezerva pe care inca nu am apucat sa o modific.
Urmeaza ca iarna este lunga :)
Adica o constructie stil "urat" la care a fost mai multa parte mecanica... :D :D

Initial scotea 270W la 17W in cu 15,5A

697

696

695

698

699

YO3FWL
18-11-2020, 00:01
701

700

Cam astea sunt pozele jucariei.
Urmeaza sa optimizez noul palet intrucat este alta revizie decat cel chinuit mai sus.

yo8rhm
20-11-2020, 15:25
Doar un singur curajos? Ceilalti ce fac?

Imi place culoarea la coolere-le lui 3fwl. Cand le privesc ma simt ca un taur la corida... :D

yo8rhm
Mugurel

yo8rhm
03-12-2020, 12:36
Asteptand alte postari (mai ceva ca pe Mos Craciun, ca tot e sezonul.. :P ) Am facut ultima operatie la PA care ramasese nefacuta, cea de a-i pune un capac. Am gasit la Brico Depot tabla din aluminiu perfoarata de 1mm grosime, numai buna pentru ce aveam nevoie (din pacate cand au taiat-o nu au avut grija sa fie la 90 grade drept pentru care nu a iesit perfect.. ). Suportii i-am facut dintr-o teava patrata de 10x10mm ramasa de la dronele pe care le construiam acum ceva ani. Cateva suruburi si autofiletante pentru electronica, putina mecanica si totul a fost gata. Ami ramane sa adaug niste picioruse pe care nu le am inca.

yo8rhm
Mugurel

707

708

709

710

yo8rhm
03-12-2020, 12:38
Si lateralele din aluminiu de 10x10mm de care aminteam...

711

712

YO2YA
20-02-2021, 11:37
Pentru cei care au construit amplificatoare si nu au mai gasit secventiator , o idee simpla si testata ...http://www.ifwtech.co.uk/g3sek/dx-book/sequencer/
Personal am folosit 2 relee la 12v, testate sa se atraga de la 8,5V, o rezistenta de 200ohmi si un condensator de 220microfarazi. La primul timp se anclaseaza releele de antena si la al doilea timp releul ce comanda BIAS-ul.

yo7fws
20-02-2021, 12:47
Salut

Eu pentru amplificatorul de 2m m-am inspirat din schema aceasta:
https://www.f1te.org/index.php/realisations/amplificateurs/sspa-800w-1000w-144-mhz/sequenceur-sspa
Functioneaza foarte bine.
Acum testez un circuit de comanda PTT cu porti NAND si am testat si un secventiator care comanda niste leduri. Cred ca voi renunta la schema de mai sus in favoarea acesteia.

Pregatiti instalatiile, mai e putin si incepe sezonul!

73!
Costi