PDA

View Full Version : Campionatul Internaționale ȋn UUS ale Romāniei YO DX VHF/UHF/SHF 2019



YO4FYQ
29-06-2019, 13:44
Federatia Romana de Radioamatorism organizeaza in perioada 6-7 Iulie 2019
Campionatul International de Unde Ultrascurte al Romaniei.

Regulamentul concursului se gaseste la pagina: http://frr.uus.ro/regulament.html

Logurile in format EDI se trimit la adresa: http://frr.uus.ro/upload.php

Site-ul concursului si rezultatele din anii anteriori: http://frr.uus.ro/index_CI.html


Comisia de unde ultrascurte a FRR are onoarea sa va invite, indiferent de apartenenta la un radioclub, asociatie, sa participati la acest concurs inedit. Ne dorim ca transparenta, corectitudinea, fairplay-ul sa primeze. Deoarece concomitent se desfasoara si alte concursuri organizate de tarile vecine, ne dorim ca numarul statiilor YO sa fie cat mai mare.

Va asteptam si va dorim succes!

YO5ER
29-06-2019, 21:11
Mai jos aveti ca exemplu un filmulet in care vedeti pas cu pas cum se trimite un log utilizand noul site.

https://youtu.be/3oLtmazPS2s

73's Septy
YO5ER

yo8rhm
04-07-2019, 11:55
Cine participa si in ce benzi. Nu de alta dar sa nu ne cautam orbeste prin banda... :D
Intentionez sa lucrez in 23cm, din KN37GR, antena 70 el, power... cat trebuie :D. Ne vedem pe chat-ul ON4KST, ne auzim in banda... :p


yo8rhm
Mugurel

YO4FYQ
04-07-2019, 21:30
YO4FYQ prezent , 2m, 70cm, 23cm, 13cm din locatia cunoscuta Valu lui Traian Constanta . ORV si pe chat ON4KST .

yo7fws
05-07-2019, 08:40
YO7FWS - KN24DJ - 144 MHz

Salutari!
Costi YO7FWS

yo8rhm
07-07-2019, 15:13
Am stat si am cantarit situatia dupa ce am venit de pe dealuri si cred ca CIUUS va fi ultimul concurs yo la care am participat. Din toate statiile care si-au anuntat participarea in concurs cu surle si trambite, aici sau pe alte site-uri, au fost prezente pe chat-ul on4kst, in sectiunea microunde, doar doua, yo4fyq cu care n-aveam cum sa lucrez datorita puterii reduse pe care o are si yo5kai, care s-a logat si imediat cred ca a si adormit (operatorul). Poate unii erau logati in sectiunea de vhf si asteptau acolo sa vine cineva sa le propuna qso in 23cm...
Vin si cu exemple: yo2ya s-a anuntat ca va fi qrv in 23cm, nu l-am vazut pe chat; yo6guu, yo5vae (yp5a/p), yo5dnd, de asemenea.
Ca atare voi adopta atitudinea lui Remus YO4GJH, voi lucra doar la EME, fara stres de iesire in /P, de rugat pe unii, pe altii sa facem qso, de oboseala, etc. Cu cateva exceptii, in marile concursuri VH/UHF/SHF, gen IARU, Marconi... Altfel nu merita efortul.

yo8rhm
Mugurel

yo8rhm
08-07-2019, 08:52
Rezultatul iesirii:
CToSc=30120
CODXC=HA5UA;JN97PL;5450
Media=376,5Km

Se putea mai bine daca si statiile yo intelegeau sa fie prezente pe chat. In plus am ratat o legatura de 6590 puncte cu OM5CM pe care l-am copiat foarte bine dar el nu a reusit sa ia controlul, apoi s-a pierdut. Am avut sked-uri pe chatul on4kst dar care nu s-au materializat, chiar daca am incercat in mai multe randuri. Pacat ca unele statii nu stiu cw, este un mod care faciliteaza legaturile la mare distanta si ca atare as recomanda ca orice echipa sa aiba in componenta un telegrafist, sigur ii vor gasi utilitatea, chiar si la bucatarie... :)))

yo8rhm
Mugurel

Si harta354

Imagini cu yo8doi in timp ce monta antena pentru 2m.
355

356

Si conditiile mele de lucru in 23cm. Se observa pe chat cat eram de solicitat ;) (fac si versuri fara voie.. :)) ).
357

358

yo7fws
08-07-2019, 12:39
Bravo Mugurel, imi place harta ta chiar daca nu este extrem de colorata cu balonase. Eram foarte curios sa-ti vad rezultatul. Sincer, cele afirmate de tine, nu m-au surprins. Era de asteptat, intr-un concurs multiband sa lipseasca corespondentii. Cred ca toti trag acolo unde simt ca merge cel mai bine, celelalte benzi fiind de rezerva. Si in plus in portabil e greu sa iei atita echipament. Cred ca data viitoare ar trebui sa iti alegi cu atentie corespondentii, iar cei in echipe, iti pot aduce reale surprize. Mai comentam noi pe tema asta.

Salutari !
Costi YO7FWS

yo3cyr
08-07-2019, 16:42
Ca participant interesat in special de 23 cm ,pentru mine aceasta etapa a reprezentat un progres .Fata de Aprilie cand am lucrat doar 6 statii ,din care 1 LZ ,acum cu 13 statii din care 6 LZ e mult mai bine .Data trecuta ,ODX a fost 195 Km ,acum ,prin bunavointa si rabdarea lui Mugurel YO8RHM , ODX e 369 Km.Media QRB a ajuns la195 Km ,iarasi mai bine .Multumesc statiilor participante pentru contributia lor si lui Wily YO3VZ ,care la fiecare concurs a fost prezent sa-mi dea ctrl.

http://www.opencontest.org/edi/map/20190708130833000683MKZJMO


YO3CYR KN34AK

In cadrul unor discutii ,s-a evidentiat faptul , ca sunt din ce in ce mai putine statii in/p ,nu prea exista echipe tinere ca inlocuitori .Trebuie facut ceva in acest sens...

YO2YA
08-07-2019, 18:17
De la mine din kn06ug, a fost interesanta banda de 432mhz. Din motive tehnice am abandonat banda de 144Mhz si am ramas QRV doar in 432 si 1296Mhz, cu rezultate multumitoare. Propagarea in UHF foarte buna nu a trebuit sa astept vreun avion sa reusesc qso-uri mai indepartate.Pe scurt 28000puncte, 74 qso-uri,ODX859Km, IK4WKU.Din nou "saracie" in QSO-uri YO,mai ales peste munti spre yo3 si yo9. Poate data viitoare. In 1296Mhz,14qso-uri, revin cu detalii dupa ce fac logul electronic.
Ptr YO8RHM, nu am stat in camera de chat dedicata 23cm pentru ca nu aveam interes si as fi pierdut skedurile in 432, dar ma intreb a fost asa de animata camera microunde de nu ai putut cobori mai jos intre noi astia mai...UHF??? Imi pare rau ca am rata sansa unui qso...:( Cum am mai zis, poate data viitoare.
Legat de yo5kai in 1296 Mhz am fost "tras de urechi" cum imi permit sa emit cu asa echipament, decalat cu 3khz si fuga de frecventa de 150hz in 3minute. Se pare ca operatorul-veteran YO- a uitat vremurile cind a facut trafic in 23cm cu scule construite de el, pilotate cu cuart si care "nu avea fuga de frecventa"...HI HI
73 si s-auzim numai de bine!
YO2YA
359

yo2lsp
08-07-2019, 21:51
Salut,

Intrebare.
Am trimis logul on-line, dupa care mi-am descoperit unele greseli. NU ma lasa sa suprascriu log-il si nu il mai accepta. L-am trimis din nou cu _1 (versiunea 1).
mai trimit email la cineva...? raman valabile doar cele ce le-am uploadat prima data?

Multumesc,
73!

yo8rhm
08-07-2019, 22:03
Marius, sa stii ca a fost animata sectiunea din chat dedicata miicroundelor, dovada imaginea de pe laptop unde eram solicitat pentru qso. Nu am putut fi prezent in benzile de 2m si 70cm pentru ca am luat echipament doar pentru 23cm, banda careia m-am dedicat. In 2m, la 10m de mine, l-am avut pe yo8doi. Ne-am "specializat" fiecare pe cate o banda.
Legat de chat, daca ai instalat KSM2Me poti fi logat si avea doua ferestre in program, una pentru 2m si 70cm iar cealalta in microunde, doar ca va trebui sa fii foarte vigilent la cate mesaje se perinda pe ele... :)))

yo8rhm
Mugurel

YO5ER
08-07-2019, 22:30
Salut,

Intrebare.
Am trimis logul on-line, dupa care mi-am descoperit unele greseli. NU ma lasa sa suprascriu log-il si nu il mai accepta. L-am trimis din nou cu _1 (versiunea 1).
mai trimit email la cineva...? raman valabile doar cele ce le-am uploadat prima data?

Multumesc,
73!

Salut, poti trimite logul corectat, nici o problema, doar sa ii schimbi denumirea initiala. La arbitrare se va folosi ultima varianta trimisa pe banda respectiva.

73's Septy
YO5ER

yo8rhm
09-07-2019, 09:54
Salut, poti trimite logul corectat, nici o problema, doar sa ii schimbi denumirea initiala. La arbitrare se va folosi ultima varianta trimisa pe banda respectiva.

73's Septy
YO5ER

Acest lucru ar trebui scris pe pagina de urcare si pentru statiile straine, poate unele dintre ele se confrunta cu aceiasi problema. Si pe pagina cu regulamentul....

yo8rhm
Mugurel

yo8cln
09-07-2019, 13:08
Salut ! Nu inteleg supararea ta Mugurel ! Cu legaturi la 600 km in 23 cm , este o performanta . Cine a incercat SHF stie cit este de dificil .
Am fost in doi ( yo8dar si yo8cln ). Eu am lucrat ( mai mult testat 2m ) iar Vasile a lucrat 432 si 1296 . Rezultate in curind dupa ce sistematizez logurile.
Cit despre cluster... in Calimani este dificil... (am incercat 37 de apeluri pina am reusit sa contactez un numar din Orange ).
Cu logurile cred ca o sa intirziu pt. ca am de pregatit setup-ul pt. Iaru HF. 73 ! de yo8cln.

yo8rhm
09-07-2019, 15:46
@yo8cln, mai degraba i-as spune mahnire, petru ca ma asteptam la mai multe statii yo, ca doar a fost concursul nostru. Am sperat ca acest concurs va fi o ocazie de a testa zonele din tara cu care pot face qso in 23cm.
In privinta semnalului gsm din Calimani iti dau dreptate, am simtit pe pielea mea acest neajuns. Si cata nevoie este de conexiune intr-un concurs....

yo8rhm
Mugurel

yo2ea
10-07-2019, 09:04
Mugurel,

Este general valabil ca "OMul sfinteste locul". In cazul concursurilor de UUS este valabila (si) reciproca: "locul sfinteste OMul" :rolleyes:
Daca iti doreai asa de mult sa lucrezi statii YO in 23cm, de ce nu te-ai deplasat intr-un QTH mai inalt?

Nu te lasa doborat de primul insucces ;)

Zoli YO2EA

yo8rhm
10-07-2019, 15:19
Cred ca am probleme cu exprimarea... Vad ca nu sunt inteles. In conditiile unui concurs strain nici nu mi-as face probleme daca lucrez cu statii yo sau nu, asa cum nu-si fac probleme de genul asta unele statii. Dar CIUUS fiind concursul nostru, al celor din yo, ma asteptam sa intalnesc pe chat statii yo cu care sa pot stabili sked-uri. Nu ies in /P pentru a ocupa cine stie ce loc de frunte, sunt constient ca nu se poate de aici, dar nici sa pierd timpul...
Nu vreau sa ma duc intr-un loc mai inalt, nu asta e problema. Ce s-ar intampla daca toti am pleca spre astfel de zone ramanand cele de unde am plecat fara activitate?
Nu este insucces, ci mahnire cum am mai precizat...

yo8rhm
Mugurel

yo7fws
10-07-2019, 17:49
Salut

Iata rezultatele mele dupa weekendul ce tocmai a trecut. Am lucrat in 2m si, in premiera pentru mine, in 23 cm. Sincer in 2m n-am tras, dar cum propagarea a fost buna, sigur reuseam cu usurinta sa ajung la 100 de statii lucrate. Am lucrat in trei reprize, cca 7 ore i total, si am strins 60 de legaturi. Marea majoritate a timpului mi-am petrecut-o in 23 cm incercind sa aud cit mai multe statii, si cu putin curaj, sa le si lucrez. Am lucrat doar cu transverterul TR1200 si antena lui pe cablaj imprimat HB9CV. Am copiat fara probleme doua statii din LZ si o statie YO, respectiv YO4WZ. Cu statiile din LZ am lucrat, fara probleme de la prima chemare, simbata seara, iar cu YO4WZ intr-o legatura de exceptie, duminica dimineata. Propagare buna, venea ca tunul. Cu toti am lucrat in telegrafie, dar cum sint telegrafist numai de ocazie, marturisesc ca mi-am cam chinuit putin corespondentii, HI! Atasez si o mica inregistrare cu semnalele lui Zoli de la cca 334 km.

144 MHz
FT897D - 200W - DK7ZB 10 elemente
QSO Records = 60
CODXC=S50C;JN76JG;772

1296 MHz
FT897 - TR1200 - 2W - HB9CV
QSO Records = 3
CODXC=YO4WZ;KN44FU;334

Multumesc tuturor corespondentilor pentru amabilitatea de a schimba cu mine un control si sper sa ne reauzim in conditii foarte bune si in competitiile viitoare!

Salutari!
Costi YO7FWS

Audio: YO4WZ (https://drive.google.com/open?id=1RuOoVdrJ1F7liSkD_gd96cIPpZrWon5z)

yo8rhm
11-07-2019, 13:28
yo7fws, vad ca ti-ai facut curaj si ai lucrat cu finalul. Asteptam impresii legat de experienta avuta cu el, cu cat estimezi ca a crescut procentul qso-urilor utilizandu-l.
Despre 23cm ce sa zic, ma bucur ca te-ai molipsit de frecvetele mai inalte, vezi si tu ca nu inteapa, nu musca, nici cu pusca nu te-mpusca... :) Este un inceput bun, acum ramane, la fel ca si in 2m, sa te gandesti la un final, cu atat mai mult cu cat unii colegi deja au construit. A, sa nu uit, si de o antena serioasa ai nevoie! :D Sa ne auzim...

p.s. se poarta hartile postate...

yo8rhm
Mugurel

YO5ER
16-07-2019, 00:12
Buna seara, pana in data de 15 iulie 2019, ora 23:59:59 (dupa o saptamana) s-au primit un numar de 197 de loguri pentru concurs. Lista logurilor primite, se poate consulta in timp real aici: http://frr.uus.ro/primite.php

Cei care ati participati si nu va regasiti in lista, aveti timp inca 21 de zile pentru trimiterea logului, sau a logurilor de concurs. :)

73's Septy
YO5ER

YO5ER
30-07-2019, 14:29
Buna ziua, pana in data de 30 iulie 2019, ora 12:00 s-au primit un numar de 363 de loguri pentru concurs. Lista logurilor primite, se poate consulta in timp real aici: http://frr.uus.ro/primite.php

Cei care ati participati si nu va regasiti in lista, aveti timp inca ~7 de zile pentru trimiterea logului, sau a logurilor de concurs.

73's Septy
YO5ER

YO2YA
17-08-2019, 09:07
Surpriza placuta! Au aparut rezultatele provizorii la CI uus2019. Clasamentele se pot studia aici; http://frr.uus.ro/rezultate.html .
Se pare ca noul board uus si-a luat in serios activitatea!
73!