PDA

View Full Version : Loguri primite



yo2lsp
05-05-2019, 21:32
Salutare,

In primul rand vreau sa va felicit pentru ceea ce s-a reusit cu acest Maraton, si modul lui de organizare.
Particip cu placere de fiecare data cand am ocazia si o voi face si in continuare.
As avea de facut o sugestie pentru partea de arbitrare, ca si organizatori Maratonul a fost gandit ca si concurs regional, si de dezvoltare a UKW-ului . De ce nu s-ar putea face schimb de loguri primite intre organizatori? Tot ce se colecteaza in YO, pleaca si in LZ, 9A, S50, YU, HA etc, si voi sa primiti logurile lor. Cine trimite direct, intra in clasament, cine vin prin "trocul"de log-uri intra la log control.
In situatia actuala pot aparea situatii frustrante , sau pot ļnchide"concursul.
Exemplul concret in aceasta etapa, YO2LLZ, a lucrat 2 ore in plus fata de mine, mai mult de 2000 de pct in plus, dar la corectare , mult sub pozitia mea... diferenta, eu am urmarit corespondetii "traditionali", el a savurat banda HI. (Epy nu e suparat, a nu se interpreta ;) ).
In aceasi idee, daca am statii lucrate care nu trimit logu, ma apuc si le trimit email sa il rog sa trimita log-ul la concursul nostru... e corect? facem concurs de trimis email-uri? HI.
E doar o sugestie, iar exemplele de mai sus sunt doar cu titlu de prezentare, nu avem nici o suparare :), dinpotriva, ne bucuram de fiecare etapa.
73!
YO2LSP.

yo7fws
06-05-2019, 11:10
Salut

Nu cred ca este o solutie schimbul de loguri intre organizatori. Este un mit. Eu ma declar complet impotriva acestei practici, dar...admit ca pot sa si gresesc.
Este un fel de mascare a lipsei traficului, a participarii, in concursul respectiv. Se mascheaza nepasarea concurentilor in trimiterea fiselor de concurs si transferarea acestui proces in obligatia organizatorilor.
Sint foarte multe motive pentru care cred ca nu este o solutie buna, asa ca le voi exprima pe rind. Hai sa facem un dialog!

Concursurile care se desfasoara in paralel nu sint aliniate. Unele se desfasoara intre 7 - 12 UTC, altele intre 9 - 14 ora locala, altele intre 9 - 13 UTC. Perioada de primire a fiselor de concurs nu este identica. 7 zile la noi, 8 zile la altii si probabil mai sint si altele, mai lungi sau mai scurte.
Ideea este ca nu se pot primii fise de concurs in afara perioadei inscrise in regulament. Tocmai organizatorul nu ar respecta regulamentul. Nu mi se pare in regula.

A face schimb de fise de concurs este un fel de a transfera raspunderea in obligatia organizatorului. Orice intirziere in schimbul de loguri poate duce la anularea multor legaturi. Intrebare: a cui este vina?

Noi nu dorim sa cream neplaceri niciunui concurent. Dorim sa acordam sanse egale tuturor, yo sau nonyo. Nu conteaza cine cistiga sau cine pierde, dar...cine cistiga, cistiga corect, cine perde, pierde corect. Este tot ceea ce dorim.

Salutari!
Costi YO7FWS

yo2llz
06-05-2019, 18:44
Hm, deocamdata ma abtin, nu am rabdarea de a raspunde acum, dar revin si editez acest replay.

PS. aveam si aici deja vreo 5 linii, dar la final am folosit tasta Backspace, HI.

Toate bune.

yo2lsp
07-05-2019, 10:29
De acord cu un dialog :)
Una din sugestii ar fi alinierea maratoanelor (ca si ora de desfasurare), cu toate ca atat timp cat logurile primite de la organzatori conteaza doar ca si log de control, nu intra n clasament...
Cat noi (YO2KQT) am arbitrat internationalul de UUS al YO, am aplicat aceasta practica, si am gasi bunavointa la toti vecinii.
Eu ma gandesc doar la un concurent care de ex merge in portabil, mai prinde si o ploaie dar reuseste 3 QSO -uri la peste 800KM cu o statie din DL sau IT, RU sau mai stiu eu de unde, statie care doar pt trei leg cu YO nu trimite log. Atunci X fie le trimite email-uri cu rugamintea de a trimite macar log control , fie pierde punctele, si sacrificiul lui este in zadar, ramane doar cu bucuria QSO-ului. Ajungem la concurs de trimis email-uri?
Nu vorbim aici de faptul ca responsabilitatea cade in responsabilitatea organizatorilor, ei fac doar tot ce se poate pentru un arbitaj cat mai corect. statiile din W ajung sa fie mai bine cotate in consursurile din 9A, sau site-ul IARU, pentru ca in YO, se pierd unori si 80% din punctele facute. Ca sa revin la acelasi exemplu, YO2LLZ la etapa din Aprilie la arbitajul din 9A a facut 14.878 pct vs 5.289 recunoscute in YO.
Un alt exeplu, este YO4FYQ , are chiar si in 9A , ii sunt recunoscute 10.934 pct vs 11.148 (pierde doar 222 pct, pentru un control gresit cu YO3GEJ). Si YO4 , nu este statie din W...
Merge si concursul de trimis email-uri, am incercat anul trecut , si a crescut procentajul de pct recunoscute pentru mine, dar dupa 2 luni, au iceput corespondetii sa ma intre " de ce nu luati log-urile de la organizatori? , sa trimit in fiecare luna in 5 locuri, devine deranjant...".
Doar o parere...
73!
YO2LSP.

yo8rhm
07-05-2019, 11:32
Daca este vorba sa trimit e-mail-uri sa cer loguri de la ceilalti cu care am lucrat in concurs mai bine renunt la concurs. N-am fost nevoit sa faca asta in niciun concurs in care am participat, ar fi pentru prima data, ceea ce nu se va intampla. Este suficient ca inainte de concurs, pe baza relatiilor stabilite de-a lungul anilor, incerc sa atrag colegi straini pentru a participa in el.
Cred ca in echipa oricarui organizator ar trebui sa existe o persoana care sa tina legatura cu ceilalti organizatori, inclusiv pentru schimbul de loguri.

yo8rhm
Mugurel

yo7fws
07-05-2019, 13:03
Salut

Imi mentin parerea ca schimbul de loguri nu este solutia...dar in continuare afirm ca si eu pot gresi.

Mie mi se pare o regula de bun simt pentru orcare concurent in parte: fac o legatura cu o statie straina, este datoria mea si obrazul meu in joc ca sa trimit fisa de concurs in tara lui...altfel legatura este degeaba. Nu mi se pare corect sa pun responsabilitatea legaturii in spatele organizatorului, datoria lui nu este asta.

YO2LSP, iti propun un tirg: trimite-ne tu fisele de concurs din tarile vecine, care le consideri tu, in perioada de primire a fiselor, numai tirziu de aceasta. Echipa UUS.ro, nu va refuza nicio fisa de concurs si va arbitra tot ceea ce este primit prin email. Tu poti corecta voluntar ceea ce noi nu facem.

Intrebare: ti-ar place ca fisa ta sa fie folosita chiar si ca checklog intr-un concurs in care nu ti-ai dat acordul, n-ai participat?
Am sa-ti spun de ce. Exista o statie YO, poate mai multe, n-am cercatat indeamanunt, care in timpul concursului lucreaza inclusiv cu statii YO, dar nu trimite fisa de concurs, nici macar checklog, catre Maraton YO. Nu cunosc motivele, nu ma intereseaza, respect alegerea lui. In schimb trimite fisa de concurs in 9A. In urma schimbului de loguri cu 9A, ar apare fara voia lui ca checklog, in concursul nostru. Ti se pare OK?


Intrebare: cit de departe trebuie sa ajung cu schimbul de loguri astfel incit sa niciun concurent sa se simta neindreptatit de catre organizator?

Ce am eu de facut acum? Iau fisele, le selectez pe benzi si apoi le introduc in programul de arbitrare. La final public.

Ce voi avea de facut? Iau fisele mele de concurs sosite sau incarcate si le analizez: HA, YU, LZ, OK, OM, SP, OE, TA, ER, etc. Peste tot eu trebuie sa fac schimb de loguri, ca sa nu am niciun concurent neindreptatit. Daca imi mai trimite fisa de concurs, nu checklog, un SP, aria se va marii cu: DL, PA, ON.... corect? Si el trimite log, si lui trebuie sa ii confirm legaturile, nu vreau sa-mi zica ca il fur. Continui, iau fisele externe, extrage legaturile care ma intereseaza, declara checklog, le introduc impreuna cu ale mele in programul de arbitrat si...public rezultatele. Este adevarat? Imi doresc sa fac eu asta in locul tau?

Noi facem clasamentul numai in baza fiselor de concurs primite pe adresa noastra de email si dupa regulamentul expus in pagina noastra. Vrem sa fie cit mai corect posibil, transparent si rapid. Dorim sa respectam cu strictete termenele: nu numai voi...si noi sintem obligati. Haideti sa nu facem un concurs la mica invoiala, hai sa nu ne mai intoarcem in trecut!

Salutari!
Costi YO7FWS

yo2lsp
08-05-2019, 10:43
E adevarat si intrecut VHF Managerii faceau in mod curent schimbul de log-uri. Nu exista internet, se faceau in plic :).
E o intorcere in trecut? Nu cred... o vad mai mult ca o dezvoltare de viitor.
Cu ce intentie s-a pus Maratonul UUS RO exact in aceleasi zile cu ale vecinilor? Pentru a fi cat mai animat si a se putea avea cat mai multi corespondeti. IARU cu contesturile de VHF Regionale (cum a fost si cel din week-end-ul trecut) colecteaza log-urile de la absolut toate contesturile care sunt in paralel excat pentru a fi puse la dispozitie arbitrilor din fiecare tara pentru o arbitrare cat mai corecta. Eu vad prin asta a fi viitorul nu trecutul.

As fi de acord sa incerc sa fac eu rost de log-uri de la tarile vecine, dar in acel moment ar aparea 2 probleme:
1. As avea nevoie de acees la logurile ce le strangeti voi (trebuie sa le dau si eu logurile nostre, daca le cer pe ale lor)
2 Nu voi mai putea concura in concurs (avand acces la logurile ce vin ca si log control, as putea fi banuit ca as putea corecta legaturile mele.

Ar exista si a treia varinata de arbitarare in care verifiarea cross se face la tot ce se primeste, unde nu este log , se considera corecta by default si se acorda punctele.- asa se intampla la marea majoritate a contest-urilor OPEN de UUS din EU.
Nu cred ca vor incerca multi fraudarea introducand leg false, la final concuram de fun, un hobby si o distractie.
Singura chestie frustranta care o vad eu acum, e ca in mod constant poti realiza 12, 15.000 pct din care uneori nici 50% nu sunt recunoscute. Nu stiu cine este statia de W care nu trimite logul, dar banuiesc ca poate avea acelasi motiv...


Mi-ar fi placut sa avem opinii si de la alti participanti, sa vedem cum vad si altii problema.

73!

yo8rhm
09-05-2019, 12:03
Si el trimite log, si lui trebuie sa ii confirm legaturile, nu vreau sa-mi zica ca il fur.

Atat timp cat vor aparea afisate erorile fiecarei statii in raport cu ceilalti participanti nu cred ca pot fi acuze de furt. Daca vor exista neconcordante cel in cauza va avea posibilitatea de a verifica logul trimis cu ce este afisat si corectat pe pagina uus.ro. Ca doar se poarta... transparenta. :D

yo8rhm
Mugurel

yo7fws
09-05-2019, 12:46
Atat timp cat vor aparea afisate erorile fiecarei statii in raport cu ceilalti participanti nu cred ca pot fi acuze de furt. Daca vor exista neconcordante cel in cauza va avea posibilitatea de a verifica logul trimis cu ce este afisat si corectat pe pagina uus.ro. Ca doar se poarta... transparenta. :D

yo8rhm
Mugurel

Nu asta era ideea. Il fur daca unora le confirm legaturile prin schimb de loguri si lui nu. De aceea trebuie sa iau si fisa lui la puricat si daca are legaturi exotice, ON, PA, LY, OH...n-am idee pe unde lucreaza cei din SP, trebuie sa iau logurile si din aceste tari. Nu poti unora sa le confirm legaturile prin schimb de loguri si altora, nu. Nu este echitabil.

Salutari!
Costi YO7FWS

yo2lsp
09-05-2019, 13:43
Ma indoiesc ca un SP care trimite el log de bunavoie , se astepta sa castige un concurs din YO,pentru asta el trimite in concursul lui local.
In schimb statii YO, pierd mai mult de 50% la suta din legaturi, si asta este echitabil...:).
Era doar o sugestie de imbunatatire, in care continuu sa cred, daca vrem sa ne dezvoltam si sa nu enclavizam concursul.
La final voi sunteti organizatorii care stabiliti regulile si asta e regulamentul... noi nu avem decat sa il respectam, si sa ne multumim cu ideea ca punctele pierdute in YO, sunt recunoscute in 9A :).
73!

yo7fws
09-05-2019, 14:23
Ma indoiesc ca un SP care trimite el log de bunavoie , se astepta sa castige un concurs din YO,pentru asta el trimite in concursul lui local.
In schimb statii YO, pierd mai mult de 50% la suta din legaturi, si asta este echitabil...:).
Era doar o sugestie de imbunatatire, in care continuu sa cred, daca vrem sa ne dezvoltam si sa nu enclavizam concursul.
La final voi sunteti organizatorii care stabiliti regulile si asta e regulamentul... noi nu avem decat sa il respectam, si sa ne multumim cu ideea ca punctele pierdute in YO, sunt recunoscute in 9A :).
73!

Salut

Clasament 2018 (http://maraton.uus.ro/rezultate/2018/_Clasament%20general/_Totalizator144.html)

Locul 4 categoria MULTI: SP6KEP ... prezent 6 etape
Locul 66 categoria SINGLE: SP6LUV ... prezent 2 etape
Locul 86 categoria SINGLE: SP8MRD... prezent 1 etapa
Checklog: SP9RQH ...o etapa

Din 2 categorii a 2 benzi si a cite 3 locuri, primele, in total 12, cite statii YO, au cistigat concursul?
6 statii YO, jumatate. Cealata jumatate sint statii straine care au inteles ca au o sansa sa cistige un concurs.... fara schimb de loguri si din care unele au si cite doua, trei etape lipsa.

Dar nu asta conteaza. Si nici cea cu regulamentul... puteam sa il invoc de la inceput. Maratonul este un concurs care evolueaza continuu. Cu toti dorim sa il modernizam. Dar nu se poate face brusc, doar pas cu pas si de la an la an. De aceea am ales sa dialogam. Problema este ca eu pun niste intrebari, am niste nelamuriri si nimeni nu-mi raspunde. Se invoca doar solutia: schimb de loguri.

Apropos de cele discutate aici? Spune-mi, prin schimbul de loguri, sint favorizati toti concurentii din YO sau numai unii? Este favorabil acest schimb tuturor?

Salutari!
Costi YO7FWS

yo2lsp
09-05-2019, 17:42
Sunt convins ca este favorabil tuturor.
SP6LUV si SP6KEP, au trimis log pentru ca timp de 3 luuni i-am rugat sa trimita si la noi sa nu pierd punctele. Normal ca si eu am trimis la contestul lor. SP6KEP, ne cauta etapa de etapa, nu mai are nevoie de email.
Sunt statii si din YO7, YO3, YO5 care lucreaza mult spre W sau S si pierd puncte. Sunt convins ca si din YO8 se lucreaza catre N si pierde puncte.
Daca consideri ca este o frustrare personala, te inseli. Asa cum am declarat in primul post , particip de fun si fara pretentii de campion HI. Competitia mea este cu mine, pentru un Odx mai bun, pentru DXCC si altele.
Nu stiu care sunt intrebarile punctuale la care nu s-a raspuns.Am propusa si solutia de arbitratre de la 9A, nu am spus doar despre schimbul de loguri.
Ca sa inchid subiectul, ca deja e o discutie ce nu duce spre o chestie pozitiva (asa cum intentionam):
1.Respect decizia organizatorilor si regulamentul.
2.Nu voi mai trimite email-uri pentru recuperare log-uri. A fost un test pentru a demonstra ceva.
3. Nu voi continua acest post, daca exista interes pentru e, sa continue altii. Eu am incheiat. Discutam de antene sau ES , ca vine sezonul...

73!
YO2LSP.

yo7fws
09-05-2019, 20:25
Imi pare rau ca te retragi, imi doresc sa consideri dialogul nostru public ca fiind un schimb de idei si absolut nimic personal.
Confirm, am fost pe faza, am primit fise de concurs de la statii straine, care erau rugate sau indemnate sa participe si sa confirme legaturile cu YO. Si nu esti singurul.

Ce inseamna schimb de loguri? Umflarea unor scoruri, fara participarea directa in concursul nostru.
Favorizeaza pe cineva? YO sau non YO? Nu raspund. Va las pe voi sa hotaritii. Incerc sa rezolv asta prin urmatorul aspect. Voi considera din start ca toate legaturile ca fiind corecte, fara greseli de orice fel. Legaturi valide. Fac schimb de loguri si confirm toate legaturile tuturor concurentilor. Niciunui concurent nu i se anuleaaza nimic. Si facem clasamentul. Dupa scorul declarat CToSc. Daca nu i se anuleaza nimic, si este corect calculat, acesta este scorul realizat pe baza legaturilor din concurs.
Am scos din clasament, o singura statie care avea CToSc calculat gresit.
Priviti in atasament cum ar arata 'aproximativ' Clasamentul pentru etapa din Aprilie 2019 in urma schimbului de loguri. Concluziile le trageti voi.

https://drive.google.com/open?id=1r3QYxE-wnHach_u1QgzYQpVix_WLqcg4
http://maraton.uus.ro/rezultate/2019/aprilie/Rezultate144/_Clasament.html

Salutari!
Costi

yo2lsp
09-05-2019, 22:29
Ma faci sa revin ,HI.
Prin acest exercitiu m-ai ajutat doar sa arat ca interesul chiar nu era al meu :). din locul 7 am coborat pe 9 , ceea ce este f corect. Cam asa functioneaza si 9A, si daca ne uitam in comparatie, clasamentele incep sa se alinieze:
9A:
Nr. Call

1. *S56P
2. *HA8IH
3. *YU1LA
4. *OK2IWU
5. *HA1VQ
6. *9A2DM
7. *YO2BBT
8. *YT3N
9. *LZ2ZY
10. *YO2LAM

Daca selectezi si doar YO, incepe sa se vada cam acelasi clasament. La fel si la 432. Diferenta este ca 9A mai face o separare si pe criteriu de putere. Si Da, si a ei prima statie 9A , este doar pe locul 5.

Eu inteleg unde vrei sa ajungi, adica ca incerc sa creez un avantaj statiilor din W, eu spun ca nu e chiar asa..., mai ales ca toate statiile din W fac un efort constant si incerca etapa de etapa sa lucreze ODX-ul "national" pt noi - YO4FYQ, care la fina il avantajeaza pe el HI. Dar la fel daca te uiti in simularea facuta de tine, cele mai multe puncte anulate prin metoda actuala de arbitraj , le au statiile din W. Si punctajul lor nu e "ümflat" , e real.
Care este solutia atunci? Sa stam doar cu antenele spre E? facem cateva zeci de legaturi si tot timpul cam aceleasi? Sau pandim un tropo exceptional, un ES ceva ce poate face diferenta? In we trecut YO2YA de la rasia montana a reusit un ODX de 921 km (aprox) un tropo frumos cu o statie din Italia. si alte statii din YO au lucrat italieni, a fost o prapagare buna peste Adriatica. dacaasta se va intampla in cadrul concursului, te vei bucura de legatura, dar nu si de puncte...
Aceleasi discutii le aveam cu regretatul Vasile Ciobanita cand venea la Simpozionul de la Buzias. In o discutie avuta despre acest subiect zicea de pre internationalul de UUS al YO - "Da asa ar fi corect, sa luam in considerare si logurile vecinilor, dar in momentul ala , nici o statie YO nu va mai castiga campionatul".

Vad ca lumea evita sa se implice in acest schimb de idei. Daca vrei sa continuam dezbaterea , propun daca e posibil sa faci u poll- un sondaj cu vot deschis o saptamana. Daca nu vor sa contribuie cu o idee, poate macar voteaza.

73!
YO2LSP.

YO2YA
10-05-2019, 16:36
Salutare prieteni!
Imi dau si eu cu parerea... Undeva mai sus YO2LSP spune:
"Ar exista si a treia varianta de arbitrare in care verificarea cross se face la tot ce se primeste, unde nu este log , se considera corecta by default si se acorda punctele.- asa se intampla la marea majoritate a contest-urilor OPEN de UUS din EU.
Nu cred ca vor incerca multi fraudarea introducand leg false, la final concuram de fun, un hobby si o distractie."
Sa se faca arbitrarea pe varianta asta, dar sa se incerce din partea arbitrilor verificarea pe cit posibil,dupa expirarea perioadei de introducere loguri, a veridicitatii legaturilor unde nu se primeste log.In cazul in care se constata ca au fost introduse din "burta" mai mult de 3 legaturi, de ex, sportivul sa fie descalificat si facut "de ocara" .HI HI! Hai poate o legatura se intimpla sa nu fie finalizata din varii motive, hai doua, dar mai mult e deja intentie.
E doar o parere !
P.S. ODX-ul meu de la contestul din Mai a fost de 953km.
73!
YO2YA

YO4FYQ
11-05-2019, 16:15
.



Dragi colegi ,

Sincer ma bucur pentru un astfel de topic . Asta demonstreaza ca nu suntem de partea multimii tacute .

O sa fiu cat mai exact si la subiect pentru a nu extinde pe teme colaterale.

Pentru a argumenta cele de mai jos sa nu uitam ca am incerca pe cat posibil sa promovam maratonul , regulamentul tradus cu ajutor unor colegi saritori in 8 limbi din jurul YO
si transparenta totala pentru ca fiecare sa se auto corecteze ,,,etc

Principiul de la care am plecat a fost verificare bob cu bob cum se spune .

Voi veni cu un exempliu gasit asa la repezeala .

Vom face o analiza pe o fisa de concurs analizata in YO si 9A pentru a intelege motivul :

Vom lua fisa lui YO2LAM de la etapa din 21.04.2019 ( Bata cu scuze aici am gasit la repezeala....)


http://maraton.uus.ro/rezultate/2019/aprilie/Rezultate144/YO2LAM.html

legatura din log :

190421 1031 YQ5F 1 59 039 59 007 KN25HX

In YO nevalidata motivul fiind serialul gresit : 036 vs 039

Acest lucru reiese din linii verificate in oglinda :


YO2LAM KN05PS 190421 1031 1 YQ5F 59 039 59 007 KN25HX 259
YQ5F KN25HX 190421 1031 1 YO2LAM 59 007 59 036 KN05PS 259 serial

http://maraton.uus.ro/rezultate/2019/aprilie/Rezultate144/_Bad_QSO.html


Asta este in YO acum ne mutam la cei din 9A.


Natrag - Contest 21.04.2019.

Error log:
Station:
Band:

21.04.2019.
YO2LAM
145 MHz

BR. Call Sent_QSO Error Ok Lost points
1. YO6PEG 038 WRONG Call YO6PEG Admin OK YO6PEG/P - 0 A
--------------------------------------------------
Sum of lost points: - 0
Claimed score: 15435 Errors: 0%
Cc score: 15448 Errors: 0%
Total qso's: 44 log's: (31) 70.45%

--------------------------------------------------
Total cross check score: 15448

De aici reiese : YO6PEG in logul lui YO2LAM iar Adminul il valideaza ca fiind YO6PEG/P ??????

Total qso's: 44 log's : (31) 70.45% din toata fisa lui YO2LAM (44 qso ) cei din 9A au avut 31 loguri din cele 44 in care legaturile le valideaza inclusiv pe a lui YO6PEG/P(unde au validat din pix) si declara ca un procentaj de 100% din cele primite dupa care aplica procentajul la toate cele 44, numai ca in cele care nu au cu ce sa verifice fisa lui YQ5F unde serialul este gresit .

Deci unde mai este corectitudinea cu declararea scorului 100% ca find OK cu 2 legaturi gresite ?

Sper ca am putut da un exemlu la concret nu presupuneri .

yo2lsp
12-05-2019, 17:12
Salut Claudiu,

Nu judecam aici cum corecteaza echipa din 9A, si nu asta este neaparat exemplul.
Se poate face verificare "bob cu bob", total de acord, sugestia era doar ca organizatorii sa faca schimb de loguri, concursul fiind unul regional, pus ma gandesc cu intentie in paralel cu cele ale vecinilor. Orice radioamator are un dram de "nationalism " in el, si participa in mod constant pentru tara sa. Acolo trimite in mod constant log si poate la inca 2-3 .
Schimbul de llog-uri intre organzatori nu face decat sa duca la o verificare "bob cu bob" a cat mai multor QSO-uri, asa cum ar fi corect...

MA voi rezuma la doar 2 intrebari:
1, Ca organzatori, cum va propuneti sa scadeti numarul QSO-urilor anulate prin lipsa log?
2. Sa presupunem ca tu ai fi locat in KN05 -KN06. Care ar fi strategia ta de concurs?

73!
YO2LSP.

yo7fws
13-05-2019, 09:02
Salutare prieteni!
Imi dau si eu cu parerea... Undeva mai sus YO2LSP spune:
"Ar exista si a treia varianta de arbitrare in care verificarea cross se face la tot ce se primeste, unde nu este log , se considera corecta by default si se acorda punctele.- asa se intampla la marea majoritate a contest-urilor OPEN de UUS din EU.
Nu cred ca vor incerca multi fraudarea introducand leg false, la final concuram de fun, un hobby si o distractie."
Sa se faca arbitrarea pe varianta asta, dar sa se incerce din partea arbitrilor verificarea pe cit posibil,dupa expirarea perioadei de introducere loguri, a veridicitatii legaturilor unde nu se primeste log.In cazul in care se constata ca au fost introduse din "burta" mai mult de 3 legaturi, de ex, sportivul sa fie descalificat si facut "de ocara" .HI HI! Hai poate o legatura se intimpla sa nu fie finalizata din varii motive, hai doua, dar mai mult e deja intentie.
E doar o parere !
P.S. ODX-ul meu de la contestul din Mai a fost de 953km.
73!
YO2YA

Salut

Procedeul descris mai sus il folosim si noi. Arbitram toate legaturile, iar la cele lipsa log, comparativ cu vecinii nostrii, noi le anulam. HI!

Prieteni, hai sa fim seriosi, statiilor care au trimis log si au receptionat gresit indicativul, serialul sau qth-ul coespondentului, le anulez legatururile, iar la alte statii, pentru ca nu am dupa ce sa verific, sa le validez din oficiu legaturile? Nu este o solutie, este o improvizatie.

Felicitari pentru ODX. Aproape 1000 Km.
Cineva m-a provocat sa fac o legatura la 1000 Km. Am acceptat, si nu prin MS, EME, ES, ci tropo, poate avion. Mi se pare un motiv bun sa incerc aceasta performanta pentru mine. De aici mi-a venit o idee, poate o materializez. O diploma UUS.ro, pentru legaturi mai mari de 1000 km, tropo. Nu EME, MS, ES. Cum vi se pare ideea?

Salutari!
Costi YO7FWS

yo7fws
13-05-2019, 10:24
1, Ca organzatori, cum va propuneti sa scadeti numarul QSO-urilor anulate prin lipsa log?
2. Sa presupunem ca tu ai fi locat in KN05 -KN06. Care ar fi strategia ta de concurs?


1.


Dupa cum observati aria legaturilor YO cu statii straine se mareste de la etapa la etapa. Incet-incet acestea s-au invatat cu prezenta noastra in frecventa si mai mult decit atit au inceput sa trimita fisele lor de concurs, confirmind legaturi foarte valoroase.
Va rugam sa trimiteti fisele de concurs si la organizatorii din aceste tari. Cu cit trimitem mai multe fise de concurs cu atit devenim mai cunoscuti si pe viitor mai cautati prin radio. Chiar daca nu aveti o legatura cu o statie din tara respectiva, sigur un corespondent din lista voastra are si acesta poate avea de cistigat acolo. Numai daca trimitem fisele noastre, vom primii fise lor cit mai multe pe viitor.


2. As lucra cit mai multe statii care trimit fise de concurs in Maraton YO. As incerca sa conving statiile straine cu care lucrez sa trimita fise in YO. As incerca sa fac tot ce este posibil ca sa imi confirm SINGUR cite mai multe legaturi radio. As analiza strategia, traficul, ponderea punctelor statiilor care au cistigat un loc fruntas in Maraton YO.

Anul trecut YO2EA a participat daca imi aduc aminte in ultimele trei etape. Pe toate le-a cistigat. Ca a fost mai bun, ca a avut o strategie mai buna, ca dotarea lui este de invidiat, ca a trimis emailuri corespondentilor, chiar nu ma intereseaza. Ceea ce conteaza este ca acesta si-a luat rolul in serios, a procedat cum a crezut el ca este bine si a obtinut rezultatul mult asteptat. Cine credeti ca ar fi cistigat Maratonul daca ar fi lucrat toate etapele? Si el este adeptul schimburilor de loguri.

Costi YO7FWS

yo2lsp
13-05-2019, 10:42
Stategia ta ma duce excat catre ceea ce incercam sa evit:
1. Consursul de trimis email-uri pentru confirmarea legaturilor.
2. Lucrand preponderent statii care stiu ca trimit log , si prin asta sa "enclavizez" concursul.
Amandoi avem argumente pro si contra , si va fi un never ending story. Se poate si asa cum spui tu. Dar cum nu mi-am ppropus inca sa castig maratonul, nu o sa fac cele de mai sus. Voi fi doar un supplier de puncte HI. Era doar o sugestie pentru imbunatatirea concursului, si se pare ca nu sunt singurul care gandeste asa.

Referitor la cea de-a doua propunere , as veni cu ceva in plus:
Un clasament gazduit pe UUS.ro, (de tipul de YODX), dar strict pentru UUS, in care sa se puncteze ODX-urile personale in 3 categorii: Tropo, ES, MS, clasament diferit pe benzi.
Recordul national, este premiat la sfarsit de an, dupa inchiderea Maratonului .

73!
YO2LSP.

YO4FYQ
18-05-2019, 12:16
Nu judecam aici cum corecteaza echipa din 9A, si nu asta este neaparat exemplul.




Ba eu cred ca este un exemplu destul de bun , vorbind la concret nu pre presupuneri





Se poate face verificare "bob cu bob", total de acord, sugestia era doar ca organizatorii sa faca schimb de loguri, concursul fiind unul regional, pus ma gandesc cu intentie in paralel cu cele ale vecinilor. Orice radioamator are un dram de "nationalism " in el, si participa in mod constant pentru tara sa. Acolo trimite in mod constant log si poate la inca 2-3 .
Schimbul de llog-uri intre organzatori nu face decat sa duca la o verificare "bob cu bob" a cat mai multor QSO-uri, asa cum ar fi corect...



Sistemul este cat se poate de inechitabil ,si anume cine poata garanta adunarea tuturor logurilor vehiculate dupa concurs. Si un singur log daca nu este recuperat cineva o sa fie dezavantajat . Sa zicem ca luam logurile din HA, 9A ce facem cu cei care au lucrat S5 DL SP etc si nu se pot aduna de la organizatori ( N motive , date diferite pentru perioada de primirea logurilor ). Mergem mai departe , din N motive nu vin logurile din HA dupa un timp si vin doar cele din 9A deci vor fi avantajati cei care se regasec in logurile din 9A ..... si tot asa totul devine o loterie.

[/QUOTE]





MA voi rezuma la doar 2 intrebari:
1, Ca organzatori, cum va propuneti sa scadeti numarul QSO-urilor anulate prin lipsa log?
2. Sa presupunem ca tu ai fi locat in KN05 -KN06. Care ar fi strategia ta de concurs?



1. Normal ca NU , dar eu sper sa intelegem cat mai multi , nu vom imbunatati schimba ceva fara implicarea tuturor , mai ales cu promovarea . Sa ajungem ca si statiile din vecinatataea YO sa stie ca existam si avem unde sa preluam logurile ...sa devina ceva default pt ei, ca exista o activitatea in YO .

2. Legat de strategie aici nu vreau sa dezvolt prea mult ( prefer sa avem un topic separat pe aceasta tema )

- Pentru cine doreste si tinteste sus sa analizeze logurile cei clasati in partea superioara si o analiza al celor care lucreaza si nu trimit logul ....
- Cine doreste sa lucreze si lucreaza din placere ( sa isi verifice echipamentul antenele , locatia etc) lucreaza orice ( aici ma incadrez si eu )

yo2lsp
23-09-2019, 15:10
In 2008 a avut loc Conferinta IARU Reg 1 de la Cavtat , Croatia. In minuta publicata pe site- ul IARU (https://www.rsq-info.net/wp-content/uploads/2015/12/R1-CT08-Recommendations.pdf) , se regaseste recomandarea CT08_C5_Rec29:
"Recommendation CT08_C5_Rec29(Paper CT08_C5_29 Contest Logs Exchange) National VHF Managers or properly nominated Contest Committees should send the electronic contest log data entries from IARU R1 contests to a special web page to allow an exchange of logs for more accurate national evaluation".

E doar o recomadare...

yo5puv
23-09-2019, 18:07
Doar acum am văzut (și citit acest topic).

My two cents:


O diploma UUS.ro, pentru legaturi mai mari de 1000 km, tropo. Nu EME, MS, ES. Cum vi se pare ideea?
Costi YO7FWS

Dacă e pentru stații din YO, mi se pare o idee excelentă. :D
Īn cazul īn care nu au fost astfel de legături īn cursul anului, o diplomă (la final de an) pentru cea mai lungă legătură efectuată īn cadrul Maratonului īn cursul anului.

-----------------------------------------
Originally Posted by yo2lsp
Ca organzatori, cum va propuneti sa scadeti numarul QSO-urilor anulate prin lipsa log?

Originally Posted by yo7fws
Dupa cum observati aria legaturilor YO cu statii straine se mareste de la etapa la etapa. Incet-incet acestea s-au invatat cu prezenta noastra in frecventa si mai mult decit atit au inceput sa trimita fisele lor de concurs, confirmind legaturi foarte valoroase.
Va rugam sa trimiteti fisele de concurs si la organizatorii din aceste tari. Cu cit trimitem mai multe fise de concurs cu atit devenim mai cunoscuti si pe viitor mai cautati prin radio. Chiar daca nu aveti o legatura cu o statie din tara respectiva, sigur un corespondent din lista voastra are si acesta poate avea de cistigat acolo. Numai daca trimitem fisele noastre, vom primii fise lor cit mai multe pe viitor.
-----------------------------------------

Aici eu aș mai avea o propunere:

La finalul fiecărei etape, după ce se dau rezultatele, se pot vedea care sunt stațiile care apar īn loguri, dar nu au trimis log.
Se poate face o listă cu adresele de e-mail ale acestor stații. (Căutare pe qrz.com de ex. Știu, e un pic de muncă aici).
Se poate trimite un e-mail la această listă cu destinatarii mascați (similar cu e-mailul pe care l-am primit anunțānd rezultatele) cu un conținut de genul:

Dear Friends,

You are receiving this e-mail because you appear on the log of one of the stations that participated in <xxxx contest> on <contest date>.
Our next contest will take place on <date of next contest>.
The contest rules are available at <contest rules address>.

You are warmly invited to participate and send your log.
<adresa de contact organizator Maraton YO>

Sau ceva de genul.
Deci nu o vānătoare de confirmări, ci o reclamă (țintită) pentru etapa viitoare.
Cred că (īn timp) asta ar putea crește numărul stațiilor care trimit log.

73! Emil

yo8rhm
24-09-2019, 14:36
Aici eu aș mai avea o propunere:

La finalul fiecărei etape, după ce se dau rezultatele, se pot vedea care sunt stațiile care apar īn loguri, dar nu au trimis log.
Se poate face o listă cu adresele de e-mail ale acestor stații. (Căutare pe qrz.com de ex. Știu, e un pic de muncă aici).
Se poate trimite un e-mail la această listă cu destinatarii mascați (similar cu e-mailul pe care l-am primit anunțānd rezultatele) cu un conținut de genul:...

73! Emil

Si atunci Managerul national VHF ce rol mai are? Am inteles ca avem si noi unul...

yo8rhm
Mugurel

yo5puv
25-09-2019, 21:02
"Managerul national VHF"??

Vă referiți la președintele comisiei (http://www.hamradio.ro/comisia-centrala-de-unde-ultrascurte/)centrale de UUS din FRR?

Ce legătură are cu Maratonul YO, un efort al voluntarilor uus.ro? http://forum.uus.ro/showthread.php?293-Uus-ro

yo2lsp
26-09-2019, 07:08
YO5PUV, Managerul National VHF, este o alta functiunie decat Presedintele comisiei centrale de UUS. Toate federatiile membre IARU au aceasta functiune. Este si la noi cu "numele", YO9XC. Exista si un manual de bune practici in VHF pe site-ul IARU "VHF Handbook", iar una din sarcinile acestui Manager National este sa puna la dispozitia organizatorilor de concursuri in VHF, logurile de la concursurile internationale desfasurate in paralel , pentru o mai mare acuratete in corectarea logului ",, exchange of logs for more accurate national evaluation"."

yo5puv
26-09-2019, 08:44
@yo2lsp: Am īnțeles! Mulțumesc pentru precizări!
Și faptul că "Managerul national VHF" = YO9XC este o informație actuală sau nu? Dānsul (https://www.qrz.com/db/YO9XC/) știe? :)

yo2lsp
26-09-2019, 10:15
Asta nu stiu, dar banuiesc ca ar trebuie sa stie Presedintele Comisiei de UUS :) (de la el stiu de YO9XC, mi-a dat link pe pagina de la IARU)

YO8SAO
26-09-2019, 11:44
1. Eu am o nedumerire, pana la urma ce are a face Maraton-ul YO VHF-UHF cu .... IARU?
2. Daca analizati rezultatele de la etapa din septembrie, puteti observa ca din primele 4 statii romanesti (la SINGLE), 3 sunt din YO2.....

yo5puv
26-09-2019, 12:26
1. Nu e un concurs organizat de IARU, dar totuși are a face. Fie și numai pentru linia asta din regulament:
"Frecvențe: Competiția are loc īn benzile 144 MHz si 432 MHz, īn conformitate cu planul IARU Regiunea I."
Īn afară de bandplan, manualul IARU pt VHF (http://forum.uus.ro/showthread.php?258-VHF-Handbook-V8-12) e o lectură foarte utilă.

2. Avantajul locației. Dacă ești īn vestul YO ai cu cine lucra: 9A, OK, OM se lucrează mai ușor din YO2 decāt din YO8. Din UR/UT parcă a lucrat doar o stație īn concurs. Ia să atragem 20 de stații UR īn concurs. Se va mai echilibra balanța. Cine știe rusește pentru a posta o reclamă la Maratonul YO pe site-urile cluburilor vecinilor de la NE?

yo2lsp
26-09-2019, 13:20
@YO8SAO :
1. Cand vorbesc de IARU ma refer la "Uniunea Internațională de Radio Amatori este o confederație internațională a organizațiilor naționale de radioamatori care permite un forum pentru probleme comune și reprezintă īn mod colectiv probleme pentru Uniunea Internațională a Telecomunicațiilor" nu la concursul IARU. Ei au vechime si o suma de recomadari si best practice-uri, din care face si recomadarea care am postat-o.
2.Nu ma intereseaza cine ce loc ocupa. Ce ma intereseaza este ca numarul legaturilor validate sa fie in proportie cat mai mare. Pentru ca doar asa poti avea acuratete...
Exemplu (si ma voi referi strict la mine): La Memorial YO7VS, pe statistica YO , YO2LSP e pe locul 2 cu 18% din log validat. La concursul aflat in paralel (Iaru 2m), pe YO2LSP, va fi in cel mai fericit caz pe locul 6-7, sau poate nici nu prind top 10, pentru ca stiu si sunt constient ca sunt altii multi mai buni ca mine. ce valoare are acel loc 2?...pentru mine niciunul, pentru ca eu am fost nororos ca o proportie mai mare din cei cu care am lucrat sa fi trimis log. Pot eu sa consider mai bun ca YO3DDZ ? (stim ce setup are si ce legaturi face).. si el ocupa locul 3..., ti se pare acurat si corect rezultatul?
Ca sa raspund ce leagtura are cu Maratonul... inca 60% din legaturi nu sunt validate datorita lipsei logurilor (date preluate de la organzatori).
Ca si concluzie , e o greseala sa consideri ca este o problema de district, pentru ca asa cum ai spus, chiar si cu prezentul regulament, tot avem 3 statii YO2 fruntase. Este strict asa cum spune IARU "accurate national evaluation".

yo2ea
26-09-2019, 14:00
@YO8SAO - Ce legatura are maratonul YO cu IARU?

1. Cea mai importanta legatura cu IARU o reprezinta perioada desfasurarii maratonului, perioada care coincide cu majoritatea maratoanelor organizate in Europa (9A, S5, OK, OM, HA, SP etc). Toate aceste maratoane (denumite si Activities) sunt organizate/arbitrate dupa recomandarile IARU.
2. Daca se doreste un maraton YO cu reguli mioritice (vezi refuzul organizatorilor YO legat de schimbul de loguri cu ceilalti organizatori straini combinat cu nevalidarea legaturilor pe motiv de "lipsa log") atunci ar fi nomal ca organizarea acestuia sa nu coincida cu celelalte maratoane.

Propun pentru 2020 un maraton YO exclusiv pentru statii YO organizat in al 2-lea sau al 4-lea weekend din luna. Clasamentele rezultate astfel vor fi mult mai concludente, pentru ca toti participantii ar trimite logul la organizatori. Consider ca 2-3 ore/etapa ar fi suficiente pentru a lucra tot ce misca in YO :D
Ce parere aveti, impacam si capra si varza? :D

YO8SAO
26-09-2019, 15:21
@YO2EA Cred ca cei din YO2 ar putea incepe sa alinieze concursul de UUS din ograda lor, si anume "Zi plina de vara" organizat de un club afiliat FRR, care la randul lui e afiliat IARU, cu acte in regula sa zic asa, nu... pe baza de "perioada de desfasurare"! La acel concurs, asa cum spunea si organizatorul, nu s-a primit nici un log din afara YO. Cred ca alte comentarii sunt de prisos.

@YO5PUV Observatia cu bandplan-ul e foarte buna, deci am gasit o legatura cu IARU..... Super! Legat de "recomandarea de lectura" cred ca este un pic cam devreme sa o faci....avand in vedere ca ai inceput activitatea de radioamatorism in 2019, asa cum ai scris pe qrz.com. Fara sa fiu rautacios ci doar sa ajut, in concursurile de UUS se foloseste de obicei polarizarea orizontala, asa ca in loc de verticala de pe masina, pe care ai folosit-o in etapa trecuta, poti incerca un yagi de la DK7ZB.

@YO2LSP Sa revenim la districtul 2 :), la punctul 1 iti pot recomanda sa recitesti ce am scris, nu vad nicaieri vreo referire la "concursul" IARU.

Eu cred ca majoritatea participantilor in Maraton YO lucreaza in principal de placere si nu ca sa demonstreze cat de tari si performanti sunt ei, desigur, sunt si exceptii, dar nu e ceva neaparat rau. Pentru cei din urma exista competitii mai mari, unde isi pot arata valoarea, unde participa mult mai multi concurenti, si "acuratetea" e maxima. Ma uit la "Alpe Adria Contest" de exemplu, nu vad mare aglomeratie de statii YO pe acolo, nu vorbesc de locurile fruntase, ci de intregul clasament.... In IARU VHF am vazut anul asta cateva punctaje remarcabile ale colegilor din vest, felicitari! Dar nemultumirea persista si eu personal, ca simplu radioamator/participant (si) la activitatile din UUS, nu o inteleg. Legaturile neconfirmate de log, nu le ia nimeni acasa, exista in continuare, poti primi QSL, sunt valabile la numarul de tari, sunt bune pentru tot felul de diplome, etc. sunt deasemenea bune in clasamentele Activities Contest-urilor 9A, S5, samd.

PS: avand in vedere avalansa de raspunsuri la intrebarile mele, fac precizarea ca eu sunt doar un simplu radioamator, nu fac parte din vreun club sau grup care organizeaza concursuri

yo2lsp
26-09-2019, 15:39
Din pacate sunt multi deja "sictiriti" si nu mai vor sa scrie HI. Nu e si cazul meu.
Legatura cu IARU a explicat-o mult mai bine YO2EA. Si daca in YO se lucreaza de placere, propun sa renuntam la clasament HI, publicam doar participantii si premiem numarul de participari (prezente). Cine si ce legaturi face, ce mai conteaza...
Tristetea maxima, ca la un Maraton YO, esti mai prost tratat (a se citi loguri neluate in considerare) decat oriunde in alta parte (tu fiind participant YO). Normal ca ramanem atunci atarnati de alte competitii...

yo2ea
26-09-2019, 16:03
Chiar nu inteleg ce legatura are concursul "Zi plina de vara" cu maratonul YO. Ca fapt divers, acest concurs nu este organizat de "cei din YO2" ci strict de YO2KBQ. Numarul de loguri primit de la statiile straine este direct proportional cu reclama (internationala) care s-a facut pentru acest concurs. Cel mai tare este clasamentul de la 1296MHz unde YO2LAM a castigat locul 1 avand zero puncte :)


Legaturile neconfirmate de log, nu le ia nimeni acasa, exista in continuare, poti primi QSL, sunt valabile la numarul de tari, sunt bune pentru tot felul de diplome, etc

Cred ca avem o intelegere diferita a notiunii de concurs. Daca intentia este sa faci legaturi pentru QSL-uri, pentru numarul de tari, pentru tot felul de diplome etc poti sa le faci oricand, fara sa participi la vreun concurs anume. De fapt este mult mai indicat sa-ti atingi scopul (amintit mai sus) in afara concursurilor din mai multe motive:
- nu este QRM;
- ai mult timp pt QSO-ul dorit;
- corespondentul tau are de asemenea timp suficient si un Rx linistit;
- nu incurci participantii la concurs.


Maratonul YO nu are o legatura directa cu organizatia numita IARU. Daca organizatorii maratonului YO au decis sa suprapuna maratonul peste celelalte maratoane organizate/arbitrate dupa recomandarile IARU, atunci de ce nu se respecta aceste recomandari si la noi?

Vrem reguli diferite de recomandarile IARU? Foarte bine! Trebuie doar sa mutam maratonul YO in alt weekend, avand un regulament mulat dupa specificul activitatii UUS din YO.

YO8SAO
26-09-2019, 16:26
Chiar nu inteleg ce legatura are concursul "Zi plina de vara" cu maratonul YO. Ca fapt divers, acest concurs nu este organizat de "cei din YO2" ci strict de YO2KBQ. Numarul de loguri primit de la statiile straine este direct proportional cu reclama (internationala) care s-a facut pentru acest concurs.

Pai cum, nu s-au cerut logurile de la Managerii VHF din tarile vecine, asa cum recomanda IARU? Eu asa credeam ca civilizat, si corect fata de participanti.

yo7fws
26-09-2019, 17:24
Tristetea maxima, ca la un Maraton YO, esti mai prost tratat (a se citi loguri neluate in considerare) decat oriunde in alta parte (tu fiind participant YO).
Poti sa dai un singur exemplu de log neluat in considerare?

yo2lsp
26-09-2019, 19:59
@YO8SAO, stai linistit ca nu numai ei nu fac asta, nici cei de la YO7VS sau Cupa Napoca. Si ma bucur ca esti de acord ca asa este civilizat :). Ideea e sa ne aliniem cu W Europei si cu vecinii nostri cu mai multa experienta in materie de contest.
@YO7FWS, Scuze, din greseala am scris log-uri, e vorba de QSO-uri. (a se citi QSO-uri neluate in considerare). Am incercat sa editez dar nu se mai poate. Daca ai drept de admin , te rog sa faci tu corectia. Nu vreau sa induc pe nimeni in eroare.

yo7fws
27-09-2019, 08:09
@YO7FWS, Scuze, din greseala am scris log-uri, e vorba de QSO-uri. (a se citi QSO-uri neluate in considerare)./QUOTE]

Scuzele nu sint acceptate atit timp cit afirmatiile tale sint calomnioase. Arunci cu noroi in noi si apoi iti ceri scuze: din greseala! Asumati afirmatiile sau fi responsabil atunci cind scrii.

[QUOTE=yo2lsp;1487]
Tristetea maxima, ca la un Maraton YO, esti mai prost tratat (a se citi QSO-uri neluate in considerare) decat oriunde in alta parte (tu fiind participant YO).

Poti sa dai un singur exemplu de QSO neluat in considerare?

yo2lsp
27-09-2019, 08:29
http://maraton.uus.ro/rezultate/2019/aprilie/Rezultate144/YO2LSP.html

50% din QSO-uri sunt neluate in considerare, mai mult decat 1.

Si cu asta cred ca am terminat. Nu caut sa aduc jigniri nimanui, doresc progres pt YO. Si prin faptul ca mi-am cerut scuze, inseamana ca mi-am asumat greseala. Nu le vrei, sa fii sanatos.
O initiativa buna se duce in o directie gresita.
Dar din fericire a trecut timpurile ideii unice si a lipsei de opozitie. Si a momentul actual eu am argumentul unei recomadari IARU.

yo7fws
27-09-2019, 09:08
Nu ai dreptate !
Toate legaturile din fisa ta au fost luate in considerare si tratate conform Regulamentului.

Daca faci referire strict la legaturile nule, acestea sint nule deoarece acestea nu sint confirmate. Nu este vina noastra ca un concurent din afara nu trimite fisa in YO.

Analizeaza-ti traficul, vezi de unde vin cca 90% din puncte, schimbati strategia si pe viitor vei avea tot mai multe legaturi confirmate!

yo2lsp
27-09-2019, 09:25
"Recommendation CT08_C5_Rec29(Paper CT08_C5_29 Contest Logs Exchange) National VHF Managers or properly nominated Contest Committees should send the electronic contest log data entries from IARU R1 contests to a special web page to allow an exchange of logs for more accurate national evaluation". Asta pentru concursurile organizate in paralel. Exact cazul nostru. Si asta fac eu , chalange-ui Regulamentul. Asa cu este azi, a fost corect aplicat. Doar ca el este perfectionabil.
Si nu o sa imi schimb strategia ( adica sa ma transform in operator email sau sau lucra cu dedicatie), pentru ca asta nu ajuta la devoltarea a nimic.

yo5puv
27-09-2019, 15:02
Chestiunea ar fi simplă dacă toate concursurile care se desfășoară "īn paralel" (īn realitate sunt diferențe de start/end time) s-ar desfășura după aceleași reguli. Eventual dacă ar exista un site unic pe Europa unde toți contestmanii să uploadeze logurile. Dar nu e așa. Exemplu: perioada pānă la care se primesc logurile e diferită de la concurs la concurs: unii așteaptă 5, alții 7, alții 20 de zile...
Și dacă ar funcționa instituția teoretică numită "Country VHF Manager", cei din țara cu concursul cu termen de 5 zile nu vor primi logurile de la cei din țara cu concursul cu termen de 20 zile īn timp util.

yo2lsp
27-09-2019, 16:00
Asta a fost o alta propunere pentru organiatori , refuzata de asemeni. Discutarea cu ceilalti organzatori pentru corelarea regulementelor si a perioadelor de desfasurare, respectiv arbitrare. Chiar daca s-ar lua si logurile disponibile la 5 zile dupa , ar fi un castig, pentru ca procentul acela de "no log" ar descreste.

yo2lsp
27-09-2019, 16:21
Si mai fac inca o data o oferta. Dupa publicarea rezultatelor, sa primesc logurile de la MARATON YO, si sa fac arbitrarea cu toate logurile ce le pot primi de la straini. Un clasament Open. Publicat oriunde...nu am o problema cu asta.

yo7fws
27-09-2019, 17:14
Discutii sterile: recomandari IARU, Country VHF Manager, aliniere maratoane, accurate national evaluation.

Maratoane sint de ani de zile si nu s-au aliniat niciodata. Fiecare maraton a fost 'mioritizat' dupa tara lui in parte. Stati ca venim noi, YO, acum, sa vedeti ce va facem!
Haideti sa haidem!

Miza acestor discutii nu este schimbul de loguri, dar hai sa ne prefacem impreuna ca este o mare problema.

yo2lsp
27-09-2019, 22:35
Si care este marea problema? Vrei sa creezi o falsa impresie si o terorie a conspiratiei, care nu exista!
Pacat ca consideri Normalitatea , ceva steril (recomandari IARU, Country VHF Manager, aliniere maratoane, accurate national evaluation.)

yo7fws
28-09-2019, 06:56
Edi, iata un raspuns din partea noastra:

Echipa UUS.ro a luat la cunostinta de propunerea ta si va fi analizata cu seriozitate. Daca aceasta se va materializa, cel mai probabil va fi incepind cu anul 2020. In acest moment nu dispunem de suport organizatoric, tehnic si logistic ca sa implementam aceasta propunere.

73!
Costi YO7FWS

yo2lsp
28-09-2019, 07:30
Multumesc, e tot ce imi doream. Sper sa fi vorbit serios si sa nu fie doar un raspuns politic. Ma ofer sa va ajut cu orice in aceasta directie.
73!

YO8SBR
26-04-2021, 20:58
Salutare! Nu stiu unde sa postez problema asta asa ca o fac aici. A aparut o eroare `invizibila' la upload-ul log-ului pentru Maraton UUS si vreau sa o semnalez. Stiu ca nu se mai poate face nimic acum referitor la validare, dar nu asta e intentia mea, ci ... poate pe viitor se va rezolva tehnic, desi pare destul de Sci-Fi ce am sa va relatez.

Pentru etapa Aprilie 2021 am urcat 2 loguri, unul pentru 2m si altul pentru 70cm. Prima data am upload-at logul de 2m, apoi pe cel de 70cm. La al doilea am gresit pe pagina de incarcare a logului selectia benzii, deci am lasat tot 144 MHz. Mi-am dat seama de asta si am re-upload-at logul de 70cm cu selectia corecta a benzii, adica pe 432 MHz. Azi constat in rezultate urmatoarea anomalie: logul de 2m a copiat orele de concurs de la legaturile din logul de 70cm. In ambele loguri am avut multe indicative comune, dar nu toate. Acele legaturi cu indicative care n-au avut corespondent in ambele loguri au fost eliminate complet din logul de 2m prezent pe site. Mentionez ca la mine logurile arata corect, cu 6 legaturi in 2m si 5 legaturi in 70cm (am mai verificat acum o data si orele si celelalte informatii din logul local sint corecte, asa cum au plecat de la mine). Banuiesc ca la parsarea logurilor in sistemul de pe site-ul uus.ro s-a produs o busculada cind am facut incarcarea eronata cu al doilea log pe 144 MHz, desi trebuia sa fie pe 432 MHz (ma refer aici la acel 'radio button' de pe site numit "banda"; in log era corect trecuta banda, anterior upload-ului am facut si o verificare log pe site si a fost ok).

Rezumat:
a) am testat pe rind log-urile in sectiunea `verificare log', n-am primit vreo eroare;
b) incarcat log de 2m cu selectorul de banda pe 144 MHz;
c) incarcat log de 70cm cu selectorul de banda tot pe 144 MHz;
d) incarcat log de 70cm cu selectorul de banda pe 432 MHz.

Daca e nevoie de testat sint dispus sa repet incarcarea si de vazut ce se intimpla. Merci, toate cele bune!

YO8SBR
26-04-2021, 22:39
Ok, mi-am dat seama ce s-a intimplat. Selectorul ala de banda de pe site a stricat toata distractia. Cind am pus log-ul de 70cm pe 144MHz, sistemul a `sters' logul bun de 2m si l-a inlocuit cu cel de 70cm. Ba a mai si modificat frecventa in header ca sa fie 144MHz... E redundant sa trebuiasca sa alegi banda si pe site, dar si in header-ul logului (.edi). In fine... sint cam dezamagit, dar asta e.

yo7fws
26-04-2021, 23:34
Salut


Stiu ca nu se mai poate face nimic acum referitor la validare, dar nu asta e intentia mea


Conform Regulamentului,


Verificarea fișelor de concurs si afișarea rezultatelor provizorii: Se face in termen de 5 zile de la expirarea termenului de primire a acestora.

Contestații: Eventualele contestații se vor trimite pe adresa: maraton@uus.ro și vor fi soluționate in termen de 2 zile de la expirarea termenului de afișare a rezultatelor provizorii.
...esti in termen.


Azi constat in rezultate urmatoarea anomalie: logul de 2m a copiat orele de concurs de la legaturile din logul de 70cm.

Deci logul de 144 are legaturile din logul de 432. Hai sa citim incaodata cum ai procedat la upload:


Prima data am upload-at logul de 2m, apoi pe cel de 70cm.

Teoretic de aici reiese ca ai uploadat un log de 144 si un log de 432. Ok!


La al doilea am gresit pe pagina de incarcare a logului selectia benzii, deci am lasat tot 144 MHz.

La al doilea, adica logul de 432 ai lasat tot 144. Aici este explicatia. Noi am primit doua loguri de 144, dintre care al doilea, in realitate, este pentru 432 MHz.

Regula care se aplica atunci cind cineva urca mai multe loguri pentru aceeasi banda este: ultimul log incarcat este cel supus arbitrarii.
In cazul tau, logul real de 432MHz a fost luat in calcul la banda 144 MHz si supus arbitrarii, pentru ca a fost ultimul.

Cele relatate de tine sint adevarate, dar...nu este vina noastra.


Azi constat in rezultate urmatoarea anomalie: logul de 2m a copiat orele de concurs de la legaturile din logul de 70cm. In ambele loguri am avut multe indicative comune, dar nu toate. Acele legaturi cu indicative care n-au avut corespondent in ambele loguri au fost eliminate complet din logul de 2m prezent pe site.
Aceasta afirmatie este gresita. Logul de 144 (in realitate 432), de aici (http://maraton.uus.ro/rezultate/2021/aprilie/Logs144/YO8SBR_P.edi), este identic cu cel de 432, de aici (http://maraton.uus.ro/rezultate/2021/aprilie/Logs432/YO8SBR_P.edi). Singura exceptie este banda la cel de 144, unde ai ales gresit. Deci, tu ai doua loguri de 432 incarcate la 144 si 432. Nu este nicio procesare.

Iata ce scriam azi, fara nicio legatura cu tine, in emailul cu anuntul la rezultate:

Multe greseli din fisele de concurs se realizeaza dupa terminarea concursului, atunci cind se editeaza electronic fisa.
O alta gresala des intilnita reprezita selectarea gresita a fisierului ce urmeaza a fi incarcat pe site. In general fisele
care au data gresita, au fost selectate gresit la incarcare. Tot la aceasta categorie de eroare este si incarcarea
fisei de concurs de la o banda, la alta banda.
Trebuie acordata mai multa atentie acestor aspecte deoarece anuleaza complet toata activitatea desfasurata pe durata
celor 6 ore de concurs.
Incaodata: fara nicio legatura cu tine!

Ne pare rau pentru cele intimplate. Sper sa raminem prieteni in continuare.

73!
Costi

yo7fws
26-04-2021, 23:43
Selectorul ala de banda de pe site a stricat toata distractia.

Selectorul este foarte important. In toate fisele incarcate va apare numai PBand=144 MHz si nu PBand=2m, PBand=144-146 MHz, PBand=2meters, si alte traznai, pe care apoi trebuie sa le modifici manual inainte de arbitrare.

Mai sus am scris amindoi in acelasi timp. 73!

YO8SBR
27-04-2021, 12:03
Salutare si multumesc pentru explicatii! E ok. E clar ca s-a suprascris cu totul logul din cauza selectorului de banda de pe site. Eu am uploadat logul de 144 corect si nu banuiam ca-l mai pot strica in vreun fel. Din pacate la acea ora nu stiam cum functioneaza selectorul de banda si care e rostul lui. Ma gindeam ca are un rol de triere, dar nu-mi imaginam ca modifica efectiv log-ul.


"In toate fisele incarcate va apare numai PBand=144 MHz si nu PBand=2m, PBand=144-146 MHz, PBand=2meters, si alte traznai, pe care apoi trebuie sa le modifici manual inainte de arbitrare."
Legat de asta, la verificarea log-ului in sistem daca ai altceva scris la PBand in loc de 144 MHz sau 432 MHz esti avertizat astfel "PBand=2M <----- una din: 144 MHz, 432 MHz". Atentionarea asta elimina din schema banuiala ca selectorul de banda de pe pagina de incarcare are vreun rost. Eu dupa ce primesc aceasta atentionare imi modific logul si-l mai verific o data. Insa vad ca nu are nici o relevanta ce scriu acolo, de fapt, pentru ca de parametrul respectiv se ocupa selectorul de banda, care inlocuieste in log orice ar fi fost scris inainte.

De obicei verific manual log-urile de 2 ori (nu-s nici mari, e drept), inclusiv data, ora, banda, indicativele, numerele seriale, tot. Si acum am facut la fel. Sint extrem de multe locuri unde se poate gresi, sistemul e complex si asta e cauza pentru care sint si foarte multe loguri eronate, dar situatia in sine e complexa si probabil simplificarea procedurilor e imposibila sau costisitoare.

Cele bune!

73!
Bogdan

yo7fws
27-04-2021, 12:48
Salut Bogdan

Se poate discuta foarte mult pe principiul de incarcare a logului in pagina de incarcare. Solutia aleasa pe site este cea mai buna pentru noi.
La sfirsitul perioadei de incarcare, fara sa intervenim in loguri, acestea se introduc direct in programul de arbitrare si gata clasamentul! Teoretic!
Pagina aduce la o forma unica acele cimpuri necesare arbitrarii si care de obicei sint alterate in mod voluntar sau involuntar.
Exemplu: daca nu s-ar selecta categoria SINGLE in pagina, fisele din Croatia ar avea categoria o litera: PSect=D.

Trimiterea unui mesaj de atentionare, implica modificarea manuala de catre concurent a fisierului EDI, atunci cind nu este completat corect. Intrebare: cite persoane stiu sa modifice corect, manual, un fisier EDI?

Sincer, daca toti concurentii si-ar verifica fisa de concurs in pagina de verificare, am avea mult mai putine fise cu zero puncte. La 432 MHz, luna aceasta, daca se verifica in pagina fisa, inainte de incarcare, am fi avut un singur concurent cu zero puncte in loc de patru.

73!
Costi

YO8SBR
17-05-2021, 19:12
Salutare! O idee/sugestie vis-a-vis de pagina de incarcare a logului: la sectiunile "Categoria de participare" si "Banda" sint din oficiu preselectate butoanele SINGLE, respectiv 144 MHz; daca acele butoane ar fi neselectate l-ar obliga pe cel care incarca log-ul sa faca o alegere constienta a categoriei si benzii, erorile de acest gen fiind - cel putin teoretic - mai greu de comis. Toate cele bune!

73, Bogdan