PDA

View Full Version : Constituire echipe de concurs



yo8rhm
13-03-2019, 09:55
Ca o reactie la postarea lui Marius YO2YA pe contul de facebook YO VHF/UHF/SHF si aici pe forum http://forum.uus.ro/showthread.php?273-Provocari-si-egoism, deschid acest topic unde vom putea, din timp inaintea unor mari concursuri, sa formam echipe de concurs care sa opereze din locatii avantajoase din punct de vedere al altitudinii dar mai ales al amplasarii strategice in ceea ce priveste realizarea de legaturi la distanta, spre zone intens "populate" cu statii de consurs, in special catre cele care au o "traditie" in participare.
Puteti veni cu propuneri de locatii, de cati coechipieri este nevoie, ce echipamente sunt necesare, modalitati de organizare...etc, in general tot ce tine de logistica unui concurs.
Sper ca macar de anul acesta sa facem un prim pas in inchegarea unei echipe sau de ce nu mai multe, prin intermediul carora sa accedem pe locuri cat mai bune in clasamentele concursurilor.
Dar pentru a da curs celor de mai sus cred ca este obligatoriu sa lasam deoparte orgoliile, tendintele separatiste si sa punem pe prim plan imaginea YO in fata celorlalte tari, indiferent sub ce indicativ am lucra.
Eu sunt dispus sa ma deplasez in oricare district, in limita timpului disponibil, pentru a participa cu ce este nevoie din punct de vedere logistic, ca operator sau coechipier. O idee ar fi ca la un concurs sa lucram dintr-o locatie, in urmatorul din alta locatie astfel sa testam care ar fi ce mai potrivita.
Astept propuneri din partea celor interesati.
Astfel de echipe ar fi ocazii placute de a ne cunoaste "face-of", multi dintre noi cunoscandu-ne doar vocea, nu si chipul... :)

yo8rhm
Mugurel

YO2YA
14-03-2019, 10:18
Pentru primul concurs, in caz ca se materializeaza proiectul, propun IARU Iulie 2019.
Legat de logistica ptr concurs deschid lista cu cele necesare, va rog sa veniti cu completari.
-Cel putin o statie pe banda, exclus sa incercam cu un transceiver 2 sau mai multe benzi;
-PA pe fiecare banda, la 2m 500w e ok ptr inceput, mai sus 432, 1296 de la 100w in sus;
-Antene, mai bine zis sisteme de minim 2 antene sinfazate(sistem testat in prealabil)
-Generatoare de curent, 2,3generatoare de 2,5KVA fiecare. Aici trebuie avuta in vedere o rezerva de putere 50% pentru cazul ca se opteaza pentru o locatie de concurs mai sus de 1000m, din cauza aerului mai rarefiat generatoarele nu furnizeaza puterea nominala.
-Calculatoare(laptop) pe fiecare banda, ar fi preferabil acelasi program de concurs pe fiecare, interfata, cabluri si cel putin 2 conexiuni de internet de la furnizori diferiti, cheie manipulare la fiecare statie.
-Mobilier camping,mese,scaune, primusuri, frigider portabil, corturi, sisteme iluminat etc.
-Unul,doi coechipieri cu talente de bucatari(fara gluma).
Fiind la inceput de drum va rog sa studiati cele prezentate si sa veniti cu completari, eventual concret cu ce puteti sustine echipa.
Ca si locatie de concurs musai in vestul , sud-vestul YO.

73!

yo8rhm
15-03-2019, 10:57
Ce program de log ar fi indicat de folosit? Nu de alta dar e bine de obisnuit cu el. In HF pentru conteste foloseam N1MM. In /P ritmul fiind qso-urilor fiind unul scazut, cel putin la mine, folosesc pixul si hartia... :p
Pe partea de logistica pot asigura un post pentru lucru in 2m sau 70cm, momentan partea de 23cm este in upgrade iar timpul avut la dispozitie este foarte limitat astfel ca nu stiu cand o voi finaliza.
Pentru 2m: tcvr FT847, 2xLFA 11el ( o antena de la mine una de la 8DOI), sumator 1KW si cablurile aferente, PA 800W, generator de 2,5KVA.
Pentru 70cm: tcvr FT847, 2x19el DK7ZB, sumator 1KW, cablurile aferente, PA 300-400W, generator 2,5KVA (acelasi de mai sus).
La cele de mai sus adauga cheie manipulare cw, laptop, masa camping, scaun, sistem de iluminat cu LED...
Problema la mine e ca in iulie nu stiu daca voi putea face o deplasare, dar ramane pentru urmatoarele concursuri din vara... Vedem.
Sper sa fie cat mai multi care sa adere la aceasta idee de a ne grega in echipe. La fel, ar fi bine sa existe mai multe echipe.

yo8rhm
Mugurel

YO2YA
18-03-2019, 09:13
Si e mare nevoie de operatori, nu neaparat operatori+echipament. Asa ca, daca sint doritori cu mare drag sint primiti in mijlocul echipei.
Legat de softul ptr concurs propun N1MM, sa ne familiarizam cu el inainte de concurs, sa ii descoperim toate chichitele(papagal SSB, transmisia CW, etc). Pixul si hirtia ultima varianta in caz de criza.HI HI! La 300+ QSO-uri e greu fara calculator sa ti evidenta la duble, de exemplu.

73! Marius

yo2llz
18-03-2019, 21:38
In ziua de azi nu imi mai pot inchipui sa lucri fara log electronic. In ultimi 10 ani am folosit pentru UKW-le doar N1MM. Deci clar trebuie logul electronic, trebuie operator separat pentru chat, trebuie bucatar chef...suna bine, dar sincer nu m-as mai scoate in portabil, hai poate un concurs mare in an, in rest prefer cadurica de la shes. Acum sigur eu privesc lucrurile din pozitia mea favorizata, ca fiind cel mai vestic operator YO. Oricum pregatesc conditii bune de contest in KN05IS cu grup de cate 4 antene la 20m.

YO4FYQ
18-03-2019, 21:45
In ziua de azi nu imi mai pot inchipui sa lucri fara log electronic. In ultimi 10 ani am folosit pentru UKW-le doar N1MM. Deci clar trebuie logul electronic, trebuie operator separat pentru chat, trebuie bucatar chef...suna bine, dar sincer nu m-as mai scoate in portabil, hai poate un concurs mare in an, in rest prefer cadurica de la shes. Acum sigur eu privesc lucrurile din pozitia mea favorizata, ca fiind cel mai vestic operator YO. Oricum pregatesc conditii bune de contest in KN05IS cu grup de cate 4 antene la 20m.

Pregateste , pregateste , venim noi cei din EST care nu avem pozitie favorizanta...hi

yo8rhm
19-03-2019, 08:18
Sa nu fiu inteles gresit si sa fiu catalogat retrograd, de mai bine de 10 ani lucrez in marile concursuri internationale HF (cw) si cred ca va inchipuiti ca foloseam foi intregi de papirus si vreo cateva creioane pentru a tine logul... :)) . De aici din nordul indepartat al tarii nu se pot face multe qso-uri in VHF, maximul a fost pe la 60 (in zilele bune!), iar din acest motiv folosesc logul pe hartie, sa nu mai car laptopul. Acum vorbind la modul serios, sunt obisnuit cu N1MM in care la partea de cw nu am probleme dar cred ca si in ssb ma descurc.
Daca sunt echipamente cu atat mai bine, ma ofer ca si operator (imi usureaza munca, nu mai trebuie sa car atatea cu mine :) )

yo8rhm
Mugurel

YO2YA
26-03-2019, 09:21
O initiativa asemanatoare apare aici: https://drive.google.com/drive/folders/1u4ViK-r7zL3HgbyKrTv1MC8YGCcfP48P yo8ct-2.pdf .Din 2 poate se naste macar una.HI!HI!

YO2YA
18-04-2019, 03:51
Din PACATE, interesul pentru a face parte dintr-o echipa de top e ZERO!!!!!! Trist , dar asta e nivelul radioamatorismului YO, cel putin la UUS! Asa ca raminem la categoria de 'Lupi Singuratici' categorie unde in urmatorii 10 ani nu vom intra in TOP50 IARU! Trist, dar adevarat....asa ca ramine sa ne auzim care pe unde putem....
73 cu tristete in suflet de YO2YA!!!!

yo8rhm
19-04-2019, 12:57
De unde ai tras concluzia asta Marius?
N-am vazut o propunere concreta, din partea cuiva care are o locatie buna de concurs. Atat am inteles, ca sunt echipamente, doar operatori lipesc. Fiecare pana acum a scris pe aici ce i-a trecut prin cap, la nivelul teoretic...

yo8rhm
Mugurel