PDA

View Full Version : Antena 5+8el VHF/UHF



Emil
16-03-2018, 13:22
In functie de cum va fi vremea sper sa pot iesi in locatia cunoscuta, KN37GR, cu FT847 50W si o antena 5+8 (2m/70cm). Va fi un test pentru prima etapa a maratonului de luna viitoare...
Voi fi prezent pe chat.

yo8rhm
Mugurel

Salut Mugurel , intentionez sa-mi fac si eu o antena 5+8 ,pe care sa o folosesc ocazional in portabil.Daca merita sau nu efortul ?!
Multumesc ,Emil YO5BAK.

yo8rhm
17-03-2018, 19:19
Salut Emil,

Am ruganmintea sa muti discutia despre antena intr-un topic separat pentru a nu amesteca subiectele. (s-a rezolvat deja acest lucru).

Legat de antena. Eu zic ca merita, mai ales cand vrei sa iesi la un concurs de scurta durata si nu vrei sa iei "artileria grea". Este o antena simplu de construit si mai ales compacta, oferind performante bune. Ca idee, din locatia mea de concurs (la 10Km de Botosani inspre Suceava) am facut legaturi in 2m cu statii din LZ, HA... Asadar, pentru concursuri interne, atunci cand pleci in concediu si problema spatiului in masina este limitat (eu am portbagaj pe masina si acolo sta perfect), chiar si in concursuri externe dar de pe inaltimi aceasta antena se califica a fi construita si folosita.

73, yo8rhm
Mugurel

YO4FYQ
17-03-2018, 19:27
Salut All
Legat de antena ...decibelul este decibel dar per total ca dimensiune (1.5m) cost manopera este ok . In CT o foloseste cu succes YO4BXX , poate intra aici pe forum si lasa cateva impresii de la sursa . Eu o am montata pe un rotor separat si o folosesc pentru polarizare verticala . Pe blogul meu in urma cu ceva timp am pus modul in care am realizat-o si costurile pentru o informatie corecta .

http://yo4fyq.blogspot.ro/2016/03/constructie-antena-58el-dk7zb.html