PDA

View Full Version : 144Mhz LFA 11 elementi



yo8rhm
02-05-2018, 13:04
Acum 3-4 luni am inceput constructia unei antene LFA (http://www.g0ksc.co.uk/144mhz-lfa-yagis/11el-61mtr-boom-lfa.html) pentru 2m dupa datele lui G0KSC. Realizarea propriuzisa nu a durat, mai mult a durat pana am primit izolatorii si elementele U de reglaj ale vibratorului. Iar de 1-2 luni antena statea in asteptarea montarii elementilor si verificarea pe analizor care nu se putea face fara o vreme potrivita.
Ieri, fiind soare si frumos, am montat elementii iar astazi i-am legat o stinghie din lemn de 1,5m in prelungirea boom-ului, in partea cu reflectorul, si am pus-o intr-un suport din metal in cruce cu directorii spre cer (tnx pentru idee YO3ICT). Am pus analizorul si normal ca nu avea sa fie din prima unde trebuie... Am taiat 10mm din capetele tevilor de la dipol si am masurat, era pe la 143.700 Mhz. Am mai taiat 8mm si s-a dovedit a fi unde trebuie. Trebuie sa spun ca am respectat cotele date de autor pe pagina si ma asteptam ca din simplul reglaj al celor doua elemente sa obtin rezultatul asteptat, dar n-a fost sa fie asa. In final am renuntat la colierele de strangere, care nu tineau, si am pus suruburi de 3mm, dupa ce am gaurit vibratorul si elementul de reglaj. Ce am obtinut se vede in imaginile de mai jos. Cu siguranta cand va fi pusa pe pilon se va largi si banda de trecere...

Mai intai cateva imagini cu antena...

69
70
71

Standul de reglaj.. :)

72

yo8rhm
02-05-2018, 13:14
Si valorile obtinute pe analizor...

77
74
75
76

yo8rhm
02-05-2018, 13:22
Spuneam si de faptul ca acele coliere folosite de mine (nu sunt de la g0ksc) nu au tinut la strangere fiind nevoit sa pun suruburi, care la o adica sunt mult mai sigure.
O imagine cu suruburile in cauza (n-au ramas asa lungi pentru ca le-am taiat.. )

78

yo8rhm
02-05-2018, 21:38
Pentru a veni in ajutorul celor care se gandesc sa construiasca o asemenea antena am facut si un calcul de cost, care fara indoiala iese mult mai scazut fata de varianta achizitionarii unei asemenea antene de la InnovAntennas. Cei care au posibilitati financiare sau nu sunt inzestrati cu talent constructiv, in prelucrari mecanice, nu vor sa se complice, pot comanda antena de la G0KSC. Este bine de stiut ca timpul de livrare este destul de indelungat!

Detalii in ceea ce priveste constructia gasiti pe pagina lui g0ksc.co.uk sau dand cautare pe Google "LFA antenna".

Despre constructie, izolatori, balun... etc
- http://www.g0ksc.co.uk/building-a-yagi.html
- http://www.g0ksc.co.uk/please-read8.html

Balunul pentru aceasta antena are 2 spire din cablul coaxial de coborare bobinate pe un tub de spray cu un diametru de ~8cm. O idee, pe care am de gand sa o pun si eu in practica dar pe care nu o stiam cand am realizat balunul este ca acesta sa se faca dintr-o bucata de cablu coaxial identica cu cea a cablului de coborare, la care un capat va fi lipit la dipol iar la celalalt capat montata o mufa N mama. Astfel nu vom fi nevoiti ca odata cu antena sa purtam si cablul de coborare, pe acesta din urma il conectam la mufa balunului dupa montarea antenei. Solutia este pentru cei care folosesc antena in /P. Pentru amplasament fix este de preferat de mers cu cablu intreg pana la statie.
Nu uitati ca dupa executarea lipiturilor sa curatati cu alcool urmele de decapant si sa le acoperiti cu o vopsea protectoare (eu voi folosi un spray cu vopsea cauciucata folosita la masini, avand o buna protectie la umiditate).

Aici puteti citi cum se face balunul - http://www.g0ksc.co.uk/creatingabalun.html


yo8rhm
Mugurel

YO8TNB
03-05-2018, 10:08
Multumim pentru informatii, aceeasi antena LFA cu 11 elementi pentru 2m dupa datele lui G0KSC o am si eu construita si urmeaza sa fie urcata sus in urmatoarele saptamani cand timpul liber imi va permite acest lucru. Antena fiind gandita pentru amplasament fix am sa merg direct cu cablu Ecoflex10 intreg ~15-20m de la balun pana la statie, in speranta ca vor fi eliminate eventuale pierderi. Tot ce lipseste este balunul care urmeaza sa-l construiesc dupa informatiile lui G0KSC cat si cele scrise detaliat mai sus. O sa revin si eu cu eventuale poze si detalii dupa ce reusesc sa termin montarea antenei.

Astept de la dumneavoastra concluzia finala despre cum se comporta antena dupa ce va fi testata sper in acest weekend la concurs.

73 de CRISTIAN
YO8TNB

yo8rhm
07-05-2018, 15:18
Dupa concursul desfasurat in weekend revin cu informatii despre aceasta antena, in special despre valorile pe care le-a arata analizorul cu antena pe pilon la ~5m inaltime. Aceste valori au aratat ca antena este acordata, pentru cel mai mic swr=1,042 si minimum de pierderi S11=-31dB, pe frecventa de 144,440 Mhz. Dar asta nu inseamna ca pe 144.300 este o problema, valorile citite la aceasta frecventa fiind swr=1,088 si pierderi S11 -27dB. "Problema" este rezolvabila, urmand sa deplasez in afara cele doua elemente de acord ale vibratorului, fapt care va duce la scaderea frecventei de acord. Ideea este ca acordul cel mai bun se obtine tot pe pilon, asta in caz ca avem posibilitatea... Eu n-am avut-o. :(

yo8rhm
Mugurel

yo8rhm
09-05-2018, 19:39
Update!
Am realizat balun-ul separat, asa cum spuneam mai sus ca voi face, iar maine daca este vreme buna il voi monta pe antena. Spre deosebire de cum este acum pozitionat, pe langa boom, am de gand sa fac o gaura prin acesta si sa-l montez prin el, asa cum este si recomandat. Nu ca ar afecta functionarea dar se aseaza mai bine si da bine in fotografie... :P
Conectorul este un Radiall care m-a costat cam scump, pe la noi negasindu-se decat la reprezentatul Farnell. Cablul este un Ecoflex 10 (tnx YO8DOI), care in treacat fie spus este mai rigid fata de cel luat de mine acum cativa ani, datorita izolatiei exterioare parca putin mai groasa si din alt material.
Mai jos imagini cu acesta.

yo8rhm
Mugurel

102

103

Si mansonul termocontractibil de protectie...
104

yo8rhm
10-05-2018, 14:33
Fiind o zi frumoasa nu am rezistat tentatiei de a monta balunul. Imaginile sunt cele care vorbesc.
Un amanunt, protectia conexiunii o voi face cu... plastilina (cea folosita la scoala de elevi pentru modelare :) ).
Totodata am lungit vibratorul pentru a scadea frecventa de rezonanta la 144.300. La urmatoarea iesire voi vedea ce am facut.

yo8rhm
Mugurel

113

114

115

yo7fws
10-05-2018, 15:39
Salut Mugurel

Intrebare: cum transporti antena? Este clar, elementele deomontate. Dar vibratorul? Ramine montat sau se demonteaza si el?
In rest antena este realizata bine, destul de ingrijit. Imi place. Felicitari si rezultate cit mai spectaculoase !

Salutari
Costi YO7FWS

yo8rhm
10-05-2018, 19:36
Multumesc Costi pentru aprecieri...

De data aceasta, spre deosebire de celelalte antene realizate pentru /P la care elementii se demontau iar boom-ul era format din mai multe bucati care se ansamblau la fata locului, aceasta antena pentru a fi gata de lucru nu trebuie decat sa conectez cele doua bucati ale boom-ului, fiecare de 3m lungime, care se imbina prin doua bucati de cornier de 150mm, din aluminiu 20x20x2mm, gaurite si prinse cu 2 suruburi (fiecare pe cate o latura) de 4x30 de unul din segmente (este un sistem simplu si eficient, testat de ceva ani, spre deosebire da varianta cu profil interior pentru care se gasesc cu greu dimensiunile necesare). Elementii si vibratorul nu-i demontez! De altfel ar fi greoi si consumator de timp sa fac acest lucru de fiecare data. Asta a fost si ideea, sa am cat mai putin de munca atunci cand ajung in locatia de concurs.
Transportul nu este o problema il fac pe portbagajul de deasupra, fiecare segment al antenei avand cum am spus ~3m, nedepasind lungimea masinii.

yo8rhm
Mugurel